İçindekiler[göster]

Türkiye’ye seyahat

Koronavirüs (Covid-19) küresel salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ilişkin aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1) Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen yolcuların Türkiye'ye giriş yapmaları konuya dair yeni bir karar alınana kadar yasaklanmıştır. Fakat bu kişilerin Türkiye üzerinden transit seyahat gerçekleştirmelerinde bir engel yoktur, bu ülkelerden uçuşlarımız devam etmektedir. Başka bir ülkeden geldiği halde son 14 günde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan 6 yaş ve üstü kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinanın 14. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda, karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR test sonucu pozitif çıkanlar ise test sonucunun pozitif çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14. günün sonunda PCR testinden negatif sonuç alınması halinde tedbir sonlandırılacaktır. Konaklama ve havalimanlarından transferlerine ilişkin ücretler yolcular tarafından karşılanacaktır.

2) Afganistan ve Pakistan’dan gelen ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan 6 yaş ve üzeri yolcuların Türkiye’ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu yolculardan valiliklerce belirlenecek karantina otellerinde 10 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Konaklama ve havalimanlarından transferlerine ilişkin ücretler yolcular tarafından karşılanacaktır. Karantinanın 7. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacaktır.

 • Afganistan veya Pakistan vatandaşı olup yükseköğrenim için 1 Eylül 2021’e kadar Türkiye’ye gelen öğrencilerin, havayolu ile seyahatlerinde Türkiye’de yükseköğrenim gördüklerine dair geçerli ve güncel öğrenci kimliklerini (yeni kayıt yaptıracak öğrenciler ise ilgili üniversitenin kabul mektubu veya giriş belgesini) ibraz etmeleri şartıyla uçağa kabul edilecekler. Bu kişiler ülkeye girişlerinin ardından İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman KYK Yurdu’nda, Ankara’da Tahsin Banguoğlu KYK Yurdu’nda zorunlu karantinaya tabi olacaklardır.
 • Türkiye’de oturma veya çalışma izni olan Afganistan veya Pakistan vatandaşları, havayolu ile seyahatlerinde Türkiye’de geçerli ikametgah veya çalışma belgelerini ibraz etmeleri şartıyla uçağa kabul edilecekler. Bu kişiler otel karantinasından muaf tutulacak olup karantina sürelerini ikamet adreslerinde geçirebilecekler ve ülkeye ilk giriş noktaları İstanbul veya Ankara dışında bir şehir olanların ikametlerine sadece özel araçla gitmelerine müsaade edilecek, yurt içi uçuş yapmalarına veya toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına izin verilmeyecektir.
 • Afganistan veya Pakistan’dan gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları otel karantinasından muaf tutulacak olup karantina sürelerini ikamet adreslerinde geçirebilecekler ve ülkeye ilk giriş noktaları İstanbul veya Ankara dışında bir şehir olanların ikametlerine sadece özel araçla gitmelerine müsaade edilecek, yurt içi uçuş yapmalarına veya toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına izin verilmeyecektir.

3) Birinci ve ikinci maddeler kapsamında karantina altına alınacak yolcularımızın ilk çıkış noktalarındaki seyahatlerinden önce aşağıdaki sayfalarda yer alan rezervasyon iletişim bilgileri üzerinden otel rezervasyonlarını yaptırmaları ve karantina süreleri boyunca oluşacak otel konaklama ücretlerini seyahatlerine başlamadan önce ödemeleri gerekmektedir. İlk çıkış noktalarında istasyon yetkililerimize konaklama konusunda ödemeyi yaptıklarına dair belgeyi ibraz edemeyen yolcularımız, ilgili otorite kuralları gereği seferlerimize kabul edilemeyecektir. 

4) Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen 6 yaş ve üstü kişilerden kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.

5) Birinci, ikinci ve dördüncü maddeler kapsamında bulunmayıp Türkiye’ye giriş yapacak 6 yaş ve üstü yolcularımızdan Türkiye’ye girişten en az 14 gün önce aşı yaptırdıklarına veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son altı ay içinde COVID-19 hastalığını geçirdiklerine dair ilgili ülke resmi otoriteleri tarafından düzenlenmiş belgeleri/sertifikaları ilk çıkış noktalarında ibraz etmeleri beklenmektedir. Bu kişilerden ayrıca negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen test raporu ibrazı talep edilmeyecek olup, bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Aşı sertifikasının veya COVID-19 hastalığını geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda, girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en fazla 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

6) Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek. Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden Delta varyantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşulları 14. günün sonunda PCR testi negatif sonucuyla sonlandırılacaktır.

Bu bilgilerin yanı sıra;

 • Yukarıdaki gereklilikler dış hat transfer yolcuları için geçerli değildir.
 • Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın ibraz edeceği PCR testleri için RNA ve nükleik asit testleri de aynı kapsamda kabul edilebilecektir.
 • Yurt dışı seferlerimizle seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde bu sayfa üzerinden erişebilecekleri Türkiye’ye Giriş Formu'nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan forma ait kağıt çıktı veya doldurulmuş formun mobil görüntüsü uçuş öncesinde istasyonlarda kontrol edilecektir.
 • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir.
 • Yolcularımız, Türkiye varışlı uçuşlarında “yolcu bilgi formu” dolduracaktır.
 • Havalimanlarımızda ateş ölçümü; Kanada, Singapur, Guanzo seferleri ve kısa bağlantı süresi nedeniyle hot connection noktalarını (90 dakika ve altı bağlantısı bulunan transfer yolcuların kullandıkları noktalar) kullanan yolcular için devam edecek olup, diğer destinasyonlar için kaldırılmıştır.
 • Uçak mürettebatı, gemi adamları ve tır şoförleri SARS-CoV-2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.
 • Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Yabancı yolcularımız için HES kodu zorunluluğu yoktur. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfamızı inceleyebilirsiniz.
 • İlgili otoritelerin kararı gereği, karantinaya alınması zorunlu olup İstanbul havalimanı (IST) varışlı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yolcularımıza, ibraz edecekleri PCR test sonuçlarından bağımsız olarak İstanbul’da, test ücreti yolcularımızdan karşılanmak üzere tekrar PCR testi yapılacaktır. Yolcularımız, test sonucunun negatif çıkması durumunda ikamet adreslerinde karantinaya gireceklerdir. Test sonucu pozitif çıkan yolcularımız, ikamet adreslerinin İstanbul dışında olması halinde hususi araçları ile (toplu taşıma, uçak, otobüs vb. kullanmaksızın) ikamet adreslerine seyahat ederek karantinaya gireceklerdir

Kategoriler: Genel Duyurular