İstanbul - Yozgat Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul

İstanbul Şehir Rehberi

Kültürel ve tarihsel açıdan zenginliğiyle dikkatleri üzerine çeken İstanbul, her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından oldukça geniş bir ziyaretçi kitlesini ağırlar. Turistik amaçla şehre gidenlerin yanı sıra iş için de şehri ziyaret edenler mevcuttur. Coğrafi konumu ve sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri ile sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda dünyanın en gözde şehirleri arasında yer alan İstanbul, eşsiz doğasıyla da unutulmaz anlar yaşatır. 

Karadeniz, Marmara Denizi ve Ege Denizine kıyıları olan bu benzersiz şehir, Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi görmesiyle farklı kültürlere ev sahipliği yapar. Tarih boyunca Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmasının yanı sıra çok çeşitli toplumlara da ev sahipliği yapmıştır. 

Dilediğiniz zaman firmamızdan destek alarak İstanbul uçak bileti ya da İstanbul otobüs bileti alarak bu muazzam şehri tüm güzellikleriyle görme imkânına sahip olabilirsiniz. Böylece İstanbul’da gezilmesi gereken yerleri görebilir ve bu benzersiz şehri tanıma şansı bulursunuz. 

 

İstanbul’da Gezilecek Yerler 

Kendine has bir düzeni olan şehrin turistik noktaları oldukça fazladır. Şehre gittiğinizde gezilmesi ve görülmesi gereken o kadar fazla yer vardır ki ister istemez bazılarına öncelik vermeniz gerekir. Özellikle tarihte Bizans’ın yerleşkesini oluşturan ve Tarihi Yarımada olarak bilinen bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Burada tarihi yapılar ve dokular oldukça yoğundur. İstanbul’un diğer bölgelerinde de sayısız güzel yer vardır. 

Genel olarak incelendiğinde bu şehrin her bir noktasında tarihi dokularla modern yapıları bir arada bulunuz. Bu da şehre müthiş bir ahenk katar. Şehirde gittiğinizde görmeniz gereken ilk yerler ise şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Fatih Sultan Mehmet’in bile şehirde ilk olarak ziyaret ettiği Ayasofya,

 

 • Dünyanın en eski kulelerinden biri olan ve İstanbul şehrini simgeleyen Galata Kulesi,

 

 • Dünya çapında en büyük müzeler arasında yer alan ve bir milyonun üzerinde esere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzesi,

 

 • Mimari özellikleri, hikâyesi, konumu gibi unsurlarla tarihe meydan okuyan ve en çok ziyaret edilen yapılardan biri olan Sultan Ahmet Camii,

 

 • Şarkılara bile esin kaynağı olan Gülhane Parkı,

 

 • Bir devrin en önemli tanıkları olan Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi farklı saraylar,

 

 • Muhteşem İstanbul Boğazı’nı ve tarihi yalıları yakından göreceğiniz bir Boğaz turu da son derece keyifli olur.

Tarihteki iki büyük imparatorluğa ev sahipliği yapan İstanbul’da tüm bu yerleri ve çok daha fazlasını görmek için Global Bilet avantajlı öneriler sunar. İstanbul otobüs bileti almak ya da uçak yolculuğunu tercih ederek gerekli düzenlemeleri yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

İstanbul’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Hem tarihi hem de doğal zenginlikleriyle gönülleri fetheden İstanbul, çok eski tarihlerden bu yana dünya genelinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Konumu nedeniyle dikkatleri üzerine çeker. Asya ile Avrupa kültürünün harmanlandığı bir yapıya sahiptir. Her geçen gün artan nüfusunun yanı sıra farklı kültürden insanların burada bir araya gelmesi nedeniyle ortaya karmaşık ama özgün bir doku çıkar. 

Farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle yemek kültürü de aynı oranda zenginleşir. Geniş bir mutfak kültürüne sahip olan şehirde çok çeşitli geleneksel yemekler mevcuttur. Bunlar zamanlar modernleşerek evrim geçirir ve çok daha farklı tatlar ortaya çıkar. 

Günümüzde geleneksel ve modern yemeklerin harmanlandığı çok çeşitli restoranlar olduğu gibi Türkiye’nin diğer bölgelerine has lezzetler de bu şehirde bir araya gelir. Doğu Anadolu, İç Anadolu, Akdeniz yörelerine özel lezzetlerin sunulduğu yerler mevcuttur. Ayrıca Çin, Yunanistan, Fransız gibi hem Avrupa hem de Asya mutfak kültürüne şehirde yer verilir. Amerikan yemek alışkanlıklarının da baskın olduğu şehirde adım başı fast food restoranı görmek mümkündür. Dilediğiniz zaman web sitemize göz atarak en ucuz uçak biletine ulaşabilir ve hemen geziniz için yapmanız gereken işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

İstanbul’da Konaklama Alternatifleri

Şehri ziyaret ettiğinizde konaklayabileceğiniz sayısız seçenek sizi bekler. İstediğiniz herhangi bir zamanda en ucuz otellerden en lüks olanlarına kadar farklı seçenekler arasından kalacağınız yere rahatlıkla karar verebilirsiniz. Geziniz sürecinde mümkün olduğu kadar fazla yeri görmek için daha çok şehir merkezlerinde olan otelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede istediğiniz her noktaya giden toplu taşıma araçlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca gündüzleri Kapalı Çarşı gibi yerlere giderek alışveriş yapabilir, geceleri İstanbul sokaklarında dolaşabilirsiniz. Kadıköy meyhanelerinde keyifli bir akşam geçirebilir, Mısır Çarşısı’nın altını üstüne getirebilirsiniz. Beş yıldızlı otellerden orta halli butik otellere kadar çok çeşitli seçenekler sizi beklerken özellikle merkezi noktalardan olan şu beş lokasyonda konaklayabilirsiniz;

 • Maslak
 • Levent
 • Beşiktaş
 • Kadıköy
 • Taksim 

Oldukça hareketli ve canlı olan bu yerlerin ulaşımı da oldukça rahattır. Dilediğiniz saatte dilediğiniz yere gitme imkanını size sunar. Bu sayede kısa sürede çok sayıda yeri ziyaret edebilir ve dolu dolu bir gezi planı oluşturabilirsiniz. 

Gezi sürenizi belirledikten sonra gezmek istediğiniz alanlara göre konaklama yerine karar vermeniz gerekir. Bu noktada öncelikle otobüs bileti ya da uçak bileti için gerekli işlemleri yapabilir ve gezinizi biletlerinizin tarihine ve saatine göre düzenleyebilirsiniz. 

 

İstanbul’da Ulaşım 

Hem İstanbul’a dönüş hem de gidiş için ulaşım oldukça kolay olur. Avrupa yakası tarafında İstanbul Havalimanı yer alırken Anadolu yakasında ise Kurtköy civarında Sabiha Gökçen Havalimanı bulunur. Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarının oldukça yoğun olduğu bu şehirde dilediğiniz tarihte ve saatte kolaylıkla uygun bir sefer bulabilirsiniz. Bu noktada globalbilet.com olarak ihtiyacınız olanı en uygun koşullarda size sunarız. Uçağa binmek istemiyorsanız otobüsle de seyahat edebilirsiniz. Rahat ve konforlu bir yolculuk için gereken her şey sizin için düzenlenir. Şehre ulaşım demiryoluyla da mümkündür. 

Şehir için ulaşım olanakları da oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin en kalabalık şehri olması nedeniyle otobüs, minibüs, metro, tramvay, vapur, Marmaray gibi farklı seçenekler mevcuttur. 

Oldukça hareketli ve kozmopolit olan şehirde toplu taşıma araçlarıyla ulaşım çok daha pratik ve rahat olur. Otobüs, vapur, metro, metrobüs gibi ulaşım araçları İETT tarafından kontrol edilir ve İstanbul Kart olarak isimlendirilen ulaşım kartı kullanılır. Bunların yanı sıra şehrin her bir noktasına giden sayısız minibüs de bulunur. 

Dilediğiniz zaman Global Bilet desteği alarak şehre keyifli bir gezi düzenleyebilir ve düşük bütçeyle eşsiz bir tatil geçirme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Havalimanları Tümü

Mobil Uygulama

Yozgat Şehir Rehberi

Yozgat

Yozgat Şehir Rehberi

Çevresindeki illere göre gelişimi biraz daha geride olan Yozgat, özellikle son yıllarda kalkınma konusunda önemli adımlar atar. Anadolu’nun göbeğinde yer alması nedeniyle tarih boyunca çok sayıda farklı medeniyete topraklarında hayat veren şehirde yapılan kazı çalışmalarıyla oldukça ilgi çekici tarihi eserlere rastlanır. Aynı zamanda tarihi yapılarıyla dikkat çeken şehri görmeden Anadolu kültürünü tanıyorum dememek gerekir. 

Özellikle merkeze bağlı olan Damsasan, Büyüknefes ve Gündoğdu köylerinde birçok tarihi kalıntıya rastlanır. En belirgin kalıntıların ise daha çok Hititlerden kalma olduğu bilinir. Bunun yanı sıra Frigler, Persler, Kimmerler, Makedonyalılar ve Galatlar gibi topluluklardan da esintiler taşıyan bu şehir, kültür turizmi açısından görülmeye değer bir yer olarak karşınıza çıkar. , bu yerleşim kalıntıları görülmektedir.

İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan ve keyifli bir gezi deneyimi yaşamanıza imkan tanıyan bu güzel şehri görmek için bizden destek alabilirsiniz. Dilerseniz sayfamız üzerinden otobüs bileti alternatiflerine bakabilir dilerseniz de çevre civarlarda yer alan havalimanları için uçak seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede sizin için ideal koşulları sunan bileti alarak keyifli ve konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Yozgat’ta Gezilecek Yerler 

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Yozgat, tarihi ve kültürel miraslarıyla dikkatleri üzerine çeker. Ayrıca birbirinden ilgi çekici kaplıcalarıyla ziyaretçilerini ağırlayan ve binbir derde deva olan şehir, çok sayıda gezilecek yeriyle sizi şaşırtır. Şehre adım attığınız gibi gezmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Tarihte unutulmaz bir gezintiye çıkmak için Behramşah Kalesi’ni görmeniz gerekir. Türkiye’de bulunan kaleler arasında en küçüklerden biri olan bu minik kale, Gıyaseddin Keykavus’un emirlerinden biri tarafından yaptırılmıştır. Bu tarihi kaleyi gezmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
 • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Çapanoğlu Camii olur. Caminin kim tarafından ne zaman yaptırıldığı oldukça kafa karıştırıcıdır. Caminin iç kısmı 1779 yılında Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın oğlu tarafından yaptırırken caminin dış kısmı ise 1795 yılında kardeşi Süleyman Bey tarafından inşa ettirilir. Tüm şehri gören cami, benzersiz işlemeleriyle göz doldurur. 
 • Eşsiz mimarisiyle beğeni toplayan Karslıoğlu Konağı’nı görmeniz gerekir. Yusuf Karslıoğlu Konağı olarak da bilinen bu güzel yapı, 1883 yılında yaptırılmıştır. Kültür turizmi kapsamında ilgi gören yapılardan biri olan bu konağın Atatürk’ü de ağırladığı bilinir. 
 • Şehrin sahip olduğu değerlerin başında Karabıyık Köprüsü gelir. 1516 yılında inşa edilen köprü, Kanak Suyu üzerinde yer alır ve 54 metre uzunluktadır. Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan bu yapı, Osmanlı mimarisinden esintiler taşır. 2018 yılında restore edilerek tekrar kullanıma açılan bu köprüyü görmeniz gerekir. 
 • Şehrin birbirinden şifalı sularına ev sahipliği yapan kaplıcaları arasında özellikle Basilica Therma ön plana çıkar. Roma Hamamı olarak da bilinen bu güzel mekana gitmeden şehirden ayrılırsanız çok şey kaçırırsınız. Roma döneminden kalma bu kaplıcanın olduğu yerde antik kent de bulunur. Böylece hem tarihi bir yolculuğun keyfine varabilir hem de kaplıcanın binbir derde deva suyundan faydalanabilirsiniz. 

Bu Anadolu şehrini yakından tanımak ve sahip olduğu değerleri keşfetmek için sayfamızı inceleyebilir, en cazip Yozgat otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz yakında yer alan havalimanları için en ucuz uçak biletine de ulaşabileceğiniz. Böylece gezinizin hem konforlu hem de ekonomik olmasını sağlayabilirsiniz. 

Yozgat’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Anadolu mutfağının hâkim olduğu Yozgat’a özgü yöresel yemekler, birbirinden nefis seçenekleriyle gönülleri fetheder. Siz de bu güzel şehre gittiğinizde sadece gezmenin değil, aynı zamanda lezzetli yemekler yemenin de keyfine varabilirsiniz. 

Şehirde yemeklerinize bulama çorbasıyla başlamanızı tavsiye ederiz. Yozgat’ta oldukça meşhur olan bu çorba, leziz tadıyla ziyaretçileri şaşırtır. Bir diğer çorba seçeneğiniz ise arabaşı olur. Eşsiz bir lezzete sahip olan çorba, büyük ilgi görür. Bunlara ek olarak düğürcük ve sakala sarkan çorbası seçeneklerini de denemeniz gerekir. 

Ana yemekler söz konusu olduğunda ise testi kebabı ilk tercihiniz olabilir. Kuşbaşı kuzu etinden yapılan bu kebap, herkesin gözdesi haline gelir. Ayrıca çapçup mantı, çiğdem pilavı, madımak yemeği, pezzik cacığı gibi lezzetler de sevilen seçenekler arasındadır. Atıştırmalık olarak ise Yozgat böreği, mayalı bazlama deneyebilirsiniz. Bunlara ek olarak parmak çörek, altüst böreği gibi lezzetler ön plana çıkar. Şehrin en sevilen tatlısı da incir uyutması olur. 

Tüm bu lezzetleri denemek ve şehri kültürel açıdan bizzat tanımak için bizden destek alarak güzel bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için ideal bir gezi planı oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz. 

Yozgat’ta Konaklama Alternatifleri

Son dönemlerde gelişen ve yenilenen şehri ziyaretçi sayısında da artış görünür. Bu durum konaklama alternatiflerinin zenginleşmesine de imkan tanır. Şehir merkezinde küçük ve mütevazi butik oteller olduğu gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks oteller de bulunur. 

Bu alternatifler arasından seçim yaparken bütçenize ve konaklayacağınız tesisten beklentilerinize bağlı olarak hareket edebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde bulunan oteller arasından seçim yaparsanız toplu taşıma araçlarına da yakın olursunuz. Bu sayede gitmek istediğiniz her yere rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçenekleri arasından tercihinizi yaptıktan sonra vakit kaybetmeden konaklama yerinizi ayarlayarak tatiliniz sırasında bu konuda sorun yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

Yozgat’ta Ulaşım

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu güzel şehrin ulaşımı da çok rahattır. Türkiye’nin her yerinden şehre düzenli olarak otobüs seferleri bulunur. Bunlar için mevcut bilet seçeneklerini sayfamızda görüntüleyebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. 

Şehirde havalimanı bulunmamasına rağmen uçakla da şehre kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehrin civarında yer alan Kayseri, Ankara, Sivas ya da Amasya gibi şehirlerdeki havalimanlarına geçiş yaparak şehre otobüsle aktarma yapabilirsiniz. Uygun fiyat koşullarına erişmek için sayfamız üzerinden Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. 

Şehirde toplu taşıma araçları da düzenlidir. Halk otobüsüne binebilir ya da dolmuş tercih edebilirsiniz. Dilerseniz taksi seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçeneklerini inceleyebilir ya da otobüs seferlerine göz atabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular