Mardin - Adıyaman Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Adıyaman Şehir Rehberi

Adıyaman

Adıyaman Şehir Rehberi

Tarihi mekanları sevenler için ideal bir gezi alanı olan Adıyaman, tarih ve kültür turizminin gözde şehirlerinden biri olarak karşınıza çıkar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey batı tarafında yer alan şehir, bölgede en büyük 5. şehir olarak kabul edilir. 

Sadece tarihi ve kültür zenginlikleriyle değil, aynı zamanda gastronomi açısından da oldukça çeşitli seçenekler sunan bu benzersiz şehir, birbirinden leziz yemekleriyle gönülleri fetheder. Siz de tarihi birikimi oldukça zengin olan bu şehri gezmek için şehri ziyaret edebilir ve birçok önemli yeri görebilirsiniz. Bu süreçte yöreye özgü tatları deneyimleyebilir ve kendinizi şehrin kültürel dokusuna çok daha aşina hissedebilirsiniz. 

Bu güzel şehri görmek için yapmanız gereken tek şey ise sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atmanız olur. Bu sayede sizin için en uygun olan bilete ulaşabilir ve gezinizi mümkün olduğunca ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Adıyaman’da Gezilecek Yerler 

Oldukça köklü bir tarihi olan şehirde kültürel birikim de çok zengindir. Bu nedenle çok çeşitli tarihi yapılar Adıyaman’da sizi bekler. Gezi planınızı oluştururken dikkatli davranırsanız bir ya da iki gün içerisinde pek çok yeri görme imkânınız olur. Bu nedenle hafta sonu kaçamağı için bile bu şehri tercih edebilirsiniz. 

Şehre gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken ilk 5 yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Adıyaman şehir merkezinde yer alan ve tarihi dokusuyla görenleri büyüleyen Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. Burada haftanın her günü 3 vakit ibadet gerçekleştirilir. Pazar günleri ise halk da ibadete katılım gösterir ve Kutsal Ayin yapılır. Şehirde bulunan çok sayıda Süryani’ye ev sahipliği yapan şehirde bu kilise oldukça rağbet görür. 

 

  • Şehir merkezinde bulunan eski yapılar bakımsızlıktan yıkılmış durumdadır. Bununla birlikte Keleş Konağı halen eşsiz bir duruşa sahiptir. Belediyeye tahsis edilen bu konak, ziyaretçilere görsel bir şölen sunan bir kültür merkezi gibi işlev gösterir. Adıyaman Kalesi’nin eteklerinde olan bu konağa giderken kaleyi de görme imkânı bulursunuz. 

 

  • Merkeze 4 km uzaklıkta yer alan ve tarihi dokusuyla göz dolduran Perre Antik Kenti’ne gitmeniz gerekir. Çok eski tarihlerde Kommagene İmparatorluğu’nun 5 büyük kenti arasında yer alan bu antik kent, genel olarak bir mezarlık alanıdır. Malatya ile Samsat arasında önemli bir geçiş noktası olan bu kent, oldukça büyük bir lojistik değere sahip olduğu için farklı kültürel dokuları bünyesinde barındırır. Mezarlık çok geniş olduğu için çok sayıda mezarı barındırır ve bu mezarların her biri farklı özelliklere sahiptir.

 

  • Karakuş Tümülüsü de Kommagene İmparatorluğu döneminde inşa edilen bir yapıdır. Burada kraliyet ailesinde yer alan kadınların mezarları bulunur. Anıt mezar ya da türbe olarak bilinen Karakuş Tümülüsü’nün girişinde 20 metrelik sütun vardır ve bu sütunun üzerinde Kara Kartal heykeli bulunur. Göklerin hâkimi anlamına gelen kartal, kraliyetin üç farklı sembolünden biridir. Anıt mezarın içeriğinde 3 sütun daha vardır. Ayrıca mezarlarda çok çeşitli kabartmalar mevcuttur. 

 

  • Antik Cabinas çayı üzerinde yer alan ve yaklaşık olarak 2000 yıldır varlığını sürdüren Cendere Köprüsü, Severus Köprüsü olarak da bilinir. Bu Roma köprüsü 30 metre yüksekliğe ve 120 metre uzunluğa sahiptir. Taş köprü mimarisi bakımından oldukça dikkat çeken bu köprü, dünya genelinde en başarılı yapılardan biridir. 

Tarihi birikimiyle büyük ilgi gören Adıyaman’ı ziyaret etmek için dilerseniz uçak yolculuğunu tercih edebilir dilerseniz de otobüs seyahatine öncelik verebilirsiniz. Her iki seçenek için de bizden destek alabilirsiniz. Sayfamızda en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Adıyaman otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Böylece Adıyaman gezinizi çok daha ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Adıyaman’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Çok eski tarihlerden bu yana birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan şehrin yemek kültürü de oldukça zengindir. Büyük ilgi gören Adıyaman mutfağında özellikle Çiğköfte ve Besni Tavası yemeniz gerekir. Bu iki lezzet de şehrin patentli ürünleri arasında yer alır. 

Bunların yanı sıra içli köfte konusunda da oldukça başarılı olan şehirde Kavurmalı Hıtap, Buhara Pilavı, Yarpuzlu Köfte, Tevenk Sarması gibi lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. 

Tüm bu lezzetler için esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz Atatürk Barajı kıyısında yer alan restoranlarda da birbirinden leziz yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Adıyaman’da gezerken çok çeşitli yöresel lezzetlerin keyfine varmak için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için ideal bir gezi planı oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz. 

Adıyaman’da Konaklama Alternatifleri

Şehirde çok sayıda otel bulunur. Bunların bazıları lüks ve modern konaklama alternatifleri arasında yer alırken diğerleri çok daha ekonomik ve mütevazi butik oteldir. Bu sayede kendi ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun alternatiflere kolaylıkla ulaşabilir, gezinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. 

Adıyaman’daki konaklama yerleri genel olarak diğer şehirlere kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Zaten bir gece ya da iki gece konaklamanız yeterli olacaktır. 

Dilerseniz şehir merkezinde yer bakabilir dilerseniz de farklı bölgelerde konaklayabilirsiniz. Özellikle Tut bölgesi doğa turizmi açısından oldukça önemli bir yerdir. Burası flora yaşam merkezi olduğu için bu küçük ilçede doğa turizmini tercih edenler için ideal şartları sunan konaklama tesisleri de bulunur. 

Ayrıca özellikle Nemrut’u ziyaret etmek ve orada dolu dolu vakit geçirmek istiyorsanız bu bölgede de butik oteller ya da özel kamp alanları mevcuttur. Gaziantep, Şanlıurfa veya Diyarbakır gibi büyük illere yakınlığından dolayı Adıyaman farklı illerden de ziyaretçi alır. Mesela, iş için Gaziantep uçak bileti alıp bu ilimize geldiğinizde eğer vaktiniz varsa Global Bilet olarak sayfalarımızdan uygun Adıyaman otobüs bileti seçeneklerini değerlendirebilir, bu güzel ilimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Ancak önceden rezervasyonunuzu yaptırmakta fayda vardır. Bu sayede şehre gittiğinizde herhangi bir sorunla karşılaşmadan konaklayacağınız yere yerleşebilir ve gezeceğiniz lokasyonlar için güç toplayabilirsiniz. 

Adıyaman’da Ulaşım

Adıyaman’da havaalanı bulunduğu için uçakla seyahat edebilir veya otobüse binerek karayolunu tercih edebilirsiniz. Sayfamız üzerinden Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Şehre adım attığınızda ise şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Bununla birlikte Adıyaman şehir içi ulaşımı bakımından çok yeterli değildir. Ayrıca gezilecek yerlerin birçoğu da merkeze uzaktır. Bu nedenle araç kiralamanız vakit kaybı yaşamamanız adına akıllıca olur. 

Siz de bu güzel şehrin tüm değerlerini yakından görmek ve şehri daha iyi tanımak için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda oldukça zengin bir seçenek yelpazesi sunarız. Böylece kendiniz için en ideal şartları oluşturabilir ve unutulmaz bir Adıyaman gezisi oluşturabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular