Mardin - Bayburt Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Bayburt Şehir Rehberi

Bayburt

Bayburt Şehir Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en sevilen şehirlerinden biri olan Bayburt, Karadeniz Bölgesi’ne de geçiş noktasında yer alır. Hem tarihi birikimi hem de doğal güzellikleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin kültürel mirasları da oldukça zengindir. 

Kültürel olarak Karadeniz ve Doğu Anadolu kültüründen etkilenen şehir, keşfedilmeyi bekleyen değerleriyle ziyaretçilerinin gönlünü kazanır. Yöresel lezzetleriyle de ön plana çıkan şehrin birbirinden nefis yemekleri vardır. 

Tarihi köprülerinden kalelerine, mağaralarından şelalelerine, dağlarından mesire alanlarına kadar pek çok farklı mekânıyla herkesin beğenisini kazanan şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. 

Özellikle doğayla baş başa olmayı seven kişiler için doğru adres olan şehrin tüm değerlerine bizzat şahit olmak için sayfamız üzerinden uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Uçak için bilet alacağınız zaman Gümüşhane Havalimanı üzerinden seçim yapmanız gerekir. Böylece bir ömür yüzünüzde tebessümle hatırlayacağınız keyifli bir gezinin mimarı olabilirsiniz. 

Bayburt’ta Gezilecek Yerler 

Bayburt, oldukça zengin ve köklü bir kültürel geçmişe sahiptir. Ayrıca muhteşem doğasıyla da şehirde gezilecek birçok yer bulunur. Dilediğiniz zaman yaylaları, kaplıcaları, tarihi yapıları ve müzeleri ile herkesin beğenisini kazanan şehirde gezmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehre gittiğiniz gibi ilk olarak Baksı Müzesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. Geleneksel el sanatlarıyla çağdaş sanatı bir araya getiren müzenin içeriğinde çok çeşitli sergi salonları, atölyeler, kütüphane ve konukevi gibi bölümler bulunur. Keyifli bir gezi deneyimi sunan müze, Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü almıştır. Bu ilgi çekici müzeyi görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer lokasyon ise Dede Korkut Türbesi olur. Çocuk yaşlardan itibaren hepimizin tanıdığı Dede Korkut hikâyeleri nedeniyle bu türbe de oldukça ilgi görür. Bu türbede yer alan mezar gerçek değil, semboliktir. 
  • Şehrin tarihi dokusunu bizzat keşfetmek için öncelikle Bayburt Kalesi’ni gezmeniz gerekir. Bu tarihi kalenin ne zaman kim tarafından yapıldığı bilinmemesine rağmen oldukça ilgi gören bir yapıdır. Buradan tüm şehri seyretme imkânı bulabilir ve eşsiz bir manzaranın keyfine varabilirsiniz. 
  • Şehirde en sevilen yerlerden biri de Aydıntepe Yeraltı Şehri olur. Kültür turizmi açısından oldukça önemli bir yer olan bu yeraltı şehrinin içerisinde ise su arkları, galeriler, havalandırma bacaları, gözetleme noktaları gibi pek çok farklı kısım bulunur. 1200 metre uzunluğu olan bu yer, benzersiz bir atmosfere sahiptir. 
  • Bayburt’ta gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alan mekanlardan biri de Helva Köyü Buz Mağarası olur. Buz oluşumlarından ortaya çıkan ve sıra dışı şekillerle görsel bir şölen sunan bu mağara, eski dönemlerde halk tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılmıştır. Eşsiz bir görünüme sahip olan bu mağarayı gezmeden Bayburt’u gördüm diyemezsiniz. 

Şehrin tüm bu değerlerini görmek için şehri ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz kış sezonunda giderek Kop Dağı Kış Turizm Merkezi’nde kayak yapmanın keyfine de varabilirsiniz. Şehre gideceğiniz zaman Gümüşhane Havalimanı için en ucuz uçak biletine sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tercihinize göre en cazip Bayburt otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede Bayburt gezinizi çok daha ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Bayburt’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Tarihi ve kültürel birikimlerin yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz dolduran şehrin mutfağı da oldukça zengindir. Hem Doğu Anadolu Bölgesi hem de Karadeniz Bölgesi mutfağının özelliklerine sahip olan Bayburt’a özgü yöresel lezzetler, birbirinden nefis yapısıyla adından sıklıkla bahsettirir. 

Şehirde keyifli ve konforlu vakit geçirirken eşsiz lezzetleri de deneyimleme imkanı bulabilirsiniz. Özellikle şehre gittiğiniz gibi beyaz lahanadan yapılan kalem dolmasının tadına bakmanız gerekir. Ayrıca Bayburt tavanın da lezzetine doymalısınız. Oldukça lezzetli görünen ve tadı mükemmel olan bu yemeklerin yanı sıra tatlı olarak ise balkabağından yapılan lezzetler ön plandadır.

Bunlara ek olarak süt böreği, tatlı çorba, kara pancar, ekşi lahana, lor dolması, su böreği, galacoş ve kesme çorbası gibi yöresel lezzetleri de yenecekler listesine eklemenizi tavsiye ederiz. 

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ve dolu dolu bir şehir olan Bayburt’ta keyifli vakit geçirirken yemek molalarınızı da en güzel şekilde planlayabilirsiniz. Şehrin kültürel miraslarını ve yöresel lezzetlerini yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden otobüs için bilet alabileceğiniz gibi Gümüşhane Havalimanı için de uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Bayburt’ta Konaklama Alternatifleri

Bayburt’a gittiğiniz zaman butik otellerden lüks otellere kadar pek çok farklı konaklama alternatifi bulabilirsiniz. Dilerseniz konuk evlerinde de kalabilirsiniz. Bayburt Üniversitesi’nin ve Bayburt Müzesi’nin konaklama imkanı sunan konuk evleri mevcuttur. Özellikle müzenin konukevleri yörenin kültürel dokusunu keşfetmeniz adına oldukça idealdir. Eşsiz mimarisiyle beğeni toplayan bu konaklama alanlarını da tercih edebilirsiniz. 

Şehirde her bütçeye hitap eden seçenekler vardır. Bütçe dostu otellerin yanı sıra pek çok avantajı ve maksimum konforu sunan lüks konaklama alternatifleri de bulunur. Bu da hem ihtiyaçlarınız hem de bütçeniz doğrultusunda seçim yapabilmenize olanak verir.

Dilerseniz şehir merkezinde kalabilir dilerseniz de kırsal bölgelerde doğayla baş başa bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kış sporları için şehre gidecekseniz kayak merkezinde yer alan tesisleri de inceleyebilirsiniz.

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Sizin için uygun olan bileti aldığınız gibi konaklayacağınız yere de karar verip gerekli rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmeniz önemlidir. 

Bayburt’ta Ulaşım

Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde şehirlerinden biri olan Bayburt, geziseverlerin ilk adreslerinden biridir. Bu güzel şehre her dönem yerli yabancı çok sayıda turist gider. Bu nedenle ulaşımı çok rahattır. 

Türkiye’nin her yerinden şehre otobüsle ulaşım mümkündür. Sayfamız üzerinden mevcut bilet seçeneklerini görebileceğiniz gibi uçak yolculuğu için Türk Hava Yolları bileti ya da AnadoluJet bileti alternatiflerini de görebilirsiniz. Şehirde havalimanı olmamasına rağmen Gümüşhane Havalimanı şehir merkezine oldukça yakındır ve ortalama 50 km’lik mesafededir. 

Şehirde toplu taşıma araçları da oldukça düzenlidir. Otobüs, minibüs ya da dolmuş seçenekleri arasından tercihinizi yaparak istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Dilerseniz taksi tutabilir ya da araç kiralayabilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yaparak Gümüşhane Havalimanı’na gidebilir ve oradan merkeze geçiş yaparak keyifli bir gezinin planlamasını kusursuz şekilde yapabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular