Mardin - Bilecik Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Bilecik Şehir Rehberi

Bilecik

Bilecik Şehir Rehberi

Türkiye’nin minik ama sevimli şehirlerinden biri olan Bilecik, muazzam doğasıyla herkesi büyüler. Doğayla iç içe olmayı ve huzurlu vakit geçirmeyi seven kişiler için ideal bir yer olan şehir, yemyeşil örtüsüyle sizi bekler. 

Eşsiz doğasının yanı sıra oldukça köklü bir tarihe sahiptir ve zengin kültür birikimiyle size keyifli bir gezi vadeder. Özellikle Osmanlı döneminden kalma değerlere ev sahipliği yapan şehirde çok çeşitli mirasları görme imkânınız olur. Aynı zamanda birbirinden güzel parkları, şelaleleri, kaplıcaları, kamp alanları, yaylaları ve türbeleriyle çok çeşitli yerler görmenize imkân tanır. 

Dilediğiniz zaman sayfamız üzerinden Bilecik için otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve bu şirin şehri keşfetme imkânı bulabilirsiniz. Ortalama 1 ya da 2 günde rahatlıkla gezebileceğiniz bu şehre hafta sonunda dahi gidebilir ve iş stresini üzerinizden atabilirsiniz. Özellikle bahar aylarında ayrı bir güzel olan şehirde çok çeşitli festivaller de düzenlendiği için ziyaretlerinizi bu etkinliklere göre de düzenleyebilirsiniz. 

Bilecik’te Gezilecek Yerler 

Türkiye’nin en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen oldukça keyifli ve eğlenceli bir gezi geçirmenize imkân tanıyan Bilecik’te gezebileceğiniz çok sayıda yer vardır. Marmara Bölgesi’nde yer almasına rağmen çok fazla ziyaretçisi olmayan bu şehir, aslında hem doğası hem de kültür birikimiyle oldukça zengin bir kent olarak karşınıza çıkar. 

Siz de bu zenginlikleri görmek amacıyla şehir için kısa bir gezi programı oluşturabilir ve bizden destek alarak uygun fiyatlı biletlerinizi alarak ilk adımı atabilirsiniz. Ardından geziniz için detaylı bir plan oluşturabilirsiniz. 

Şehre gittiğinizde özellikle görmeniz gereken yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Gezi planınıza ilk olarak Şeyh Edebali Türbesi’nin ziyaretini eklemeniz gerekir. Bu türbe Bilecik şehriyle özdeşleşen bir mekândır. Şeyh Edebali Ahi şeyhi olan ve Ahilik geleneği konusunda öncü isimler arasında yer alan saygın bir kişi olarak bilinir. Şeyh Edebali Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’nin akıl hocası olarak kabul edilir. Bu açıdan şeyhin türbesini görmeden sakın şehirden ayrılmayın. 
  • Şehirde görmeniz gereken bir diğer mekân ise Bilecik Müzesi’dir. Şehir çok çeşitli müzeler vardır. Zamanınız varsa hepsini görmenizi tavsiye ederiz. Ancak ilk adresleriniz arasına özellikle Bilecik’in tarihi dokusunu hissetmenize yardımcı olan bu müzeyi gezmeniz gerekir. İki katlı olan bu yapı içerisinde çok sayıda koğuş, hücre, hamam ve ambar gibi alanlar yer alır. 
  • Benzersiz bir doğası olan şehirde çok çeşitli park alanları vardır. Bunlar arasında özellikle Küçükelmalı Tabiat Parkı ön plana çıkar. Doğayla iç içe vakit geçirmek için bu güzel parkı ziyaret edebilir ve piknik yapmanın keyfine varabilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde 3,5 km uzunluğunda olan bir gölde bulunur. Burada yürüyüş yaparak huzurlu ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz. 
  • Şehirde sanatseverler için de çok çeşitli alanlar vardır. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi bunlardan birisidir. Birbirinden farklı sergilere ev sahipliği yapan kültür merkezinde sinema, konser, tiyatro gibi etkinlikler de mevcuttur. Gerçekleştirilen etkinlikleri takip ederek verimli ve eğlenceli bir gezi geçirebilirsiniz. 
  • Kaplıcalarıyla da adından sıklıkla bahsettiren şehirde özellikle Söğüt Çaltı Kaplıcası büyük ilgi görür. Burada kaplıcanın suyundan içebileceğiniz gibi suda banyo da yapabilirsiniz. Çok çeşitli hastalıklara iyi gelen bu şifalı suda yenilenmenin keyfine varabilirsiniz. 

Tüm bu yerlere ve çok daha fazlasına bizzat şahit olmak ve şehri yakından tanımak için hemen bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz sayfamız üzerinden en uygun fiyatlı Bilecik otobüs biletine sahip olabilirsiniz dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Şehirde havalimanı olmamasına rağmen Bursa’daki Yenişehir Havaalanına gidebilir ve buradan Bilecik’e otobüsle geçiş yapabilirsiniz. Bursa için en ucuz uçak biletine yine sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Bilecik’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Bu şirin şehrin tarihi gibi mutfağı da oldukça zengindir. Birbirinden leziz yöresel yemekleriyle beğeni toplayan şehirde gezinin keyfini çıkarırken yediğiniz yemeklerin de tadına doyamazsınız. 

Özellikle kömme ocaklarında pişirilen hamur işleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehir, mercimekli mantısıyla gönülleri fetheder. Aynı zamanda erikli ekşili biber dolması sıra dışı tatlara sahip lezzetleriyle sizi büyüleyen Bilecik mutfağında dağ eriği ekşili kesme ve ovmaç gibi çorbalarının yanı sıra Bilecik güveci, parmak köftesi, zırz, kaçamak, gök fasille ve huris tepsi gibi ana yemekleri de tercih edebilirsiniz. Bunların her biri eşsiz bir lezzete sahiptir. 

Tatlı olarak ise büzme tatlısı, pancar pekmezi, nişasta helvası, Bilecik pazaryeri helvası gibi lezzetler ön plana çıkar. 

Siz de tüm bu lezzetleri deneyimlemek ve gezi sırasında verdiğiniz yemek molalarında şehrin yöresel yemeklerini tanımak isterseniz sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Doğrudan şehre otobüs için bilet alabileceğiniz gibi Bursa Havalimanına uçmak için Bursa uçak bileti seçeneklerine de göz atabilirsiniz. 

Bilecik’te Konaklama Alternatifleri

Oldukça küçük bir şehir olan Bilecik’te çok fazla konaklama alanı yoktur. Bu nedenle biletinizi aldığınız gibi kalacağınız yeri belirlemenizi ve rezervasyon işlemlerini yaptırmanızı tavsiye ederiz. 

Şehir merkezindeki otellere bakabileceğiniz gibi Söğüt, Bozüyük ve Pazaryeri ilçelerinde yer alan seçenekleri de tercih edebilirsiniz. İsteğe göre 2, 3 ya da 4 yıldızlı oteller arasından seçim yapabilirsiniz. Her bütçeye uygun seçenekler sunan oteller arasından tercih yaparken sıkıntı yaşamazsınız. 

Şehirde yer alan oteller hem bütçeye uygun olur hem de ailelerin gönül rahatlığıyla kalabileceği güvenilir alanlar olarak karşınıza çıkar. Bu sayede çekinmeden beğendiğiniz otelde kalabilir ve muazzam bir Bilecik gezisinin keyfine varabilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ve geziniz için en önemli işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Bilecik’te Ulaşım

Şehre ulaşım oldukça rahattır. Hem karayolu hem de demiryolu taşımacılığına uygun olan şehri ziyaret edeceğiniz zaman sayfamız üzerinden biletlere göz atabilirsiniz. Otobüsle doğrudan gidebileceğiniz şehre uçakla da gidebilirsiniz. Şehirde havalimanı olmamasına rağmen Bursa’daki havalimanı Bilecik’e 50 dakika uzaklıkta yer alır. Bu sayede uçak yolculuğu yapma imkânınız da olur. Web sitemiz üzerinden Bursa’daki havalimanı için Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Şehre gittiğinizde ise ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Oldukça küçük olan şehirde gideceğiniz yerlere minibüse binerek ulaşabilirsiniz. Sabah 6:00 ile akşam 10:00 arasında çalışan minibüslerden bazıları ise güzergâhına bağlı olarak 00:00’a kadar faaliyet gösterir. Dilerseniz otobüs ya da taksi de tercih edebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda oldukça zengin bir seçenek yelpazesi sunarız. Ayrıca otobüs seferleri konusunda da ihtiyaçlarınıza uygun bilet seçenekleriyle her zaman yanınızdayız. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular