Mardin - Bitlis Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Bitlis Şehir Rehberi

Bitlis

Bitlis Şehir Rehberi

Birbirinden ilgi çekici tarihi kaleleri ve İslami eserleriyle adından sıklıkla bahsettiren Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nde en fazla turist ağırlayan yerlerden birisidir. Her sene hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yaparak tüm güzelliklerini gözler önüne seren şehir; muazzam dağları, ovaları, gölleri ile eşsiz bir doğaya sahiptir. 

Turistik bir şehir olan ve hem gezginlerin hem de fotoğrafçıların ilk adreslerinden biri olan Bitlis, aynı zamanda kış sporlarının keyfine varmak isteyen kişilerin de gözdesidir. Türkiye’nin en büyük yanardağına sahip olan ve Van Göl’üne komşu olan bu güzel şehirde çok çeşitli festivaller düzenlenir. Ayrıca kayağın yanı sıra tırmanış, trekking gibi çok çeşitli aktivitelerin de odak noktasıdır. 

Özellikle bahar aylarında oldukça keyifli olan şehre kayak sezonunda da yoğun bir ilgi olur. Siz de bu güzel şehri görmek ve sahip olduğu zenginliklere bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Web sitemiz üzerinden otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve dilediğiniz zaman şehri ziyaret etme fırsatını değerlendirebilirsiniz. 

Bitlis’te Gezilecek Yerler 

Sahip olduğu eşsiz doğasıyla görenleri büyüleyen ve sayısız tarihi eserle muazzam bir kültür birikimini ziyaretçileriyle paylaşan Bitlis, turistik açıdan etkileyici olan çok sayıda mekâna sahiptir. 

  • Şehrin tarihi dokusunu yakından keşfetmek için ilk olarak Tarihi Bitlis Evleri’ni görmeniz gerekir. Hem kültürel hem de mimari açıdan eşsiz bir seyir keyfi yaşatan bu evler, sizi zamanda yolculuğa çıkararak çok eski tarihlere götürür. Kesme taş yapıları ve benzersiz avlularıyla gezinize renk katan bu evler, basamak şekliyle labirenti andırarak mimari açıdan ziyaretçilerin ilgisini çeker.
  • Şehirde yaşayan toplumun kültürel yapısını ve yaşayış tarzını anlayabilmeniz için görmeniz gereken yerlerin başında Bitlis Çarşısı gelir. Bu çarşı özellikle Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde geçtiği için büyük ilgi görür. Hemen hemen 20 bin dükkânın yer aldığı ve muazzam bir enerjinin boy gösterdiği bu çarşı, oldukça keyifli ve canlı bir alandır. Burada yöresel kıyafetleri, organik bal ürünlerini, hediyelik eşya seçeneklerini bulabileceğiniz gibi çay içip yemek yiyeceğiniz mekânlar da mevcuttur. 
  • Çok sayıda müzesiyle adeta tarih kokan şehirde özellikle Bitlis Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan bu müze, şehrin tarihine, gelenek ve göreneklerine ışık tutar. Müze içeriğinde çok sayıda tarihi eserlere ve belgelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca demir işçiliğine, körükçülüğe, dokumacılığa, el sanatlarına dair pek çok parça da burada sizi bekler.
  • Bitlis’e gitmişken kaplıcaların keyfini çıkarmamak olmaz. Özellikle Bitlis Kaplıcaları muazzam yapısıyla beğeninizi kazanır. Volkanik bir arazi üzerinde yer alması nedeniyle şehirde yer altı zenginlikleri oldukça fazladır. Bu durum kaplıcaların da olmasına neden olur. Çok sayıda hastalığa iyi gelen kaplıcaların şifalı etkisinden yararlanmadan şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Kayak sezonunda şehre giderseniz birçok kayak merkezi olduğunu görürsünüz. Bunlardan Bitlis Kayak Merkezi turistlerin gözde mekânlarından birisidir. Bitlis’in en meşhur kayak merkezi olan burada kar teleferiği ve kademeli parkurlar yer alır. Burada dilediğiniz gibi eğlenebilir ve kış sporlarının keyfine varabilirsiniz. 

Tüm bu güzelliklerin yanı sıra Nemrut Gölü, Adilcevaz Sahili gibi alanlar da görülmeye değer yerler arasında bulunur. Siz de bu güzel şehri görmek ve dilediğiniz gibi gezmek için bizden destek alabilirsiniz. Bitlis otobüs bileti seçeneklerine göz atarak sayfamız üzerinden rezervasyon işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Şehirde havalimanı olmamasına rağmen özellikle sezon dönemlerinde Van ya da Muş Havalimanına giderek buradan otobüsle şehre geçiş yapabilirsiniz. Sayfamızda en ucuz uçak biletine ulaşabilir ve çok daha ekonomik bir yolculuk yapma imkânına sahip olabilirsiniz. 

Bitlis’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

En az doğal güzellikleri ve tarihi birikimi kadar dikkatleri üzerine çeken Bitlis mutfağı, zengin lezzetleriyle ön plana çıkar. Genel olarak yapımı zahmetli olan ve lezzet bakımından ziyaretçileri mest eden yöresel yemekler, aynı zamanda oldukça ağır olur. 

Bu lezzetlerin başında içli köfte, lahana dolması, halise, kabak dolması, çorti köftesi, keşkek, turşu aşı, klorik ve gari aşı gelir. Ülkemizde sıcak etin yenildiği tek şehir olan Bitlis’te yemeklerde dondurucudan değil, mezbahadan çıkan et kullanılır. Ayrıca ana yemeklerin yanında çok çeşitli dolmaların yanı sıra şor balıklı pilav ve baklalı pilav çok sevilir. Genel olarak kalabalık ortamlarda yenen yemeklerde özellikle büyük tabaklar kullanılır. 

Siz de yapımı oldukça zorlu olan bu nefis lezzetleri deneyimlerken şehrin güzelliklerine de yakından şahit olmak için sayfamızı inceleyebilir ve otobüs seferlerine göz atabilirsiniz. İstanbul gibi bu muhteşem şehre çok uzak olan yerlerde oturuyorsanız ve 17-18 saatlik bir seyahat yapmak istemiyorsanız Van ya da Muş Havalimanı için uçak bileti seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

Bitlis’te Konaklama Alternatifleri

Çok eski tarihlerden bu yana çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir, çok sayıda tarihi yapıya sahiptir. Bu değerleriyle bir nevi açık hava müzesi gibi olan şehirde doğal güzellikler de oldukça renklidir. Göllerden vadilere, sahillerden kaplıcalara, dağlardan ovalara kadar şehirde görülecek çok çeşitli değerler vardır. 

Siz de bu güzel şehre gitme kararı aldıysanız kalacağınız yer için de gecikmeden işlem yapmanız gerekir. Her sezon oldukça geniş bir ziyaretçi kitlesini evinde ağırlayan şehirde çok sayıda otel vardır. Butik otellerden beş yıldızlı otellere, pansiyonlardan dağ evlerine kadar sayısız alternatif beğeninize sunulur. Bu şekilde de hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize uyacak seçeneklere kolaylıkla ulaşırsınız.

Eğer şehrin merkezinde vakit geçirmek istiyorsanız bu alanlardaki otellere göz atabilirsiniz. Şehirde otellerin büyük çoğunluğu Tatvan’da yer alır. Bunlardan birini seçerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Van Gölü manzaralı çok sayıda otel de mevcuttur. Eğer kış sporları için şehre gidiyorsanız kayak merkezlerinde yer alan otelleri incelemeniz gerekir. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçeneklerini inceleyerek kendiniz için uygun olanı alabilir, ardından ihtiyaçlarınıza yanıt veren konaklama alanında yer ayırtabilirsiniz. Karayolu seyahati sevmiyorsanız da Van veya Muş Havaalanı üzerinden THY bileti alarak seyahatinizi kısaltabilirsiniz. 

Bitlis’te Ulaşım

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en sevilen şehirlerinden biri olan Bitlis’i hem yerli hem de yabancı turistler her mevsim ziyaret eder. Bu nedenle şehrin ulaşımı rahat olur. Dilerseniz karayolunu tercih edebilir dilerseniz de tren kullanımına yönelebilirsiniz. 

Şehirde havaalanı yoktur. Bununla birlikte İstanbul’dan ve Ankara’dan düzenli olarak uçuşları olan Muş ya da Van Havaalanına geçiş yapabilir ve indiğinizde otobüsle şehre ulaşabilirsiniz. Uzun süreli karayolu yolculuğu yapmak istemezseniz ortalama 2 saatlik uçak yolculuğu da tercih edebilirsiniz. Ardından iki saatlik otobüs yolculuğu geçirerek şehre çok daha zahmetsizce ulaşabilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise şehir içi ulaşımın rahat olduğunu görürsünüz. İsterseniz araç kiralayabilir isterseniz de şehirde etkin hizmet sunan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Halk otobüsüne ya da minibüse binerek dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Şehre gitmek istediğinizde sayfamızı inceleyebilir ve otobüs biletlerine bakabilirsiniz. Ayrıca Van ya da Muş Havalimanı için Türk Hava Yolları bileti ve AnadoluJet bileti seçeneklerini görebilirsiniz. Globalbilet.com olarak her zaman en uygun fiyatlarla aradığınız bilete ulaşmanızı sağlarız. Dilediğiniz zaman bizden destek alabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular