Mardin - Çanakkale Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Çanakkale Şehir Rehberi

Çanakkale

Çanakkale Şehir Rehberi

Türkiye‘nin en sevilen şehirlerinden biri olan Çanakkale, ülkemizde hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprağı olan iki şehirden birisidir. Çok eski tarihlerden bu yana sayısız medeniyete topraklarında hayat veren bu güzel şehir, çok zengin bir tarihi birikime sahiptir. Özellikle Çanakkale Zaferi ile adından sıklıkla bahsettiren ve yüreklere dokunan tarihi dokuya sahip olan Çanakkale, hemen hemen her mevsim ziyaretçi akınına uğrar. 

Aynı zamanda eşsiz bir doğası olan ve adalarıyla göz dolduran şehir, deniz turizmi bakımından da en çok tercih edilen turistik mekânlardan biridir. Sahil beldeleriyle keyifli bir tatil geçirmenizi sağlarken tarihi yapılarıyla gönüllere hitap eder. 

Hem kısa hem de uzun soluklu tatil planları için ideal seçeneklerden biri olan şehre gitmek istediğiniz zaman web sitemizi inceleyebilir, dilerseniz uçak dilerseniz de otobüs bileti alternatiflerini inceleyerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede unutulmaz bir tatilin ilk adımını atabilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler 

Tarih söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen şehirlerden biri olan Çanakkale, ziyaretçilerini çok eski tarihlere götürür. Özellikle savaş zamanlarını hatırlatan ve yürekleri burkan mekânlarıyla herkesin üzerinde büyük bir etki bırakır. Aynı zamanda keyifli ve eğlenceli yerleriyle gönülleri fetheden şehirde gezilmeye değer sayısız mekân bulunur. Bunların tamamına kısa sürede gitmek mümkün olmasa da gezilmesi gereken ilk beş yer şu şekilde sıralanabilir:

  • Çanakkale’ye gittiğiniz gibi ziyaret etmeniz gereken ilk yer Kordon’da sergilenen ve Truva Antik Kent’te yer alan Truva Atı heykelleri olur. Bu iki heykeli de görmeden şehirden ayrılmanız büyük hata olur. Tarihte gerçekleşen ve filmlere dahi konu olan Truva heykeli olayı anımsatan bu eser, benzersiz bir tarihi dokuya sahiptir. 
  • Şehrin kültürel yapısını yakından görmek için Kordon’da geziye çıkarak burada yer alan Piri Reis Haritası’nın mozaiklerini de incelemeniz gerekir. Burada balıkçıları ve martıları izlemek için çay bahçelerinde oturabilirsiniz. 
  • Şehirle özdeşleşen Çanakkale Saat Kulesi’ni ziyaret etmelisiniz. Şehir geçmişe bağlayan en önemli yapılardan biri olan bu saat kulesi, eşsiz bir mimariye sahiptir. II. Abdülhamit döneminde inşa edilen yapı, iskeleye oldukça yakın mesafede bulunur. 
  • Şehrin kendine özgü dokusunu içinize sindirmek için Çanakkale Aynalı Çarşı’da gezintiye çıkmanız gerekir. Ortalama 40 dükkânın yer aldığı çarşı, birbirinden güzel hediyelik eşyaların sergilendiği bir alandır. 
  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer mekân ise Çanakkale Deniz Müzesi’dir. Bu eşsiz müze sayesinde tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Özellikle 1915 yılındaki deniz ve kara savaşı hakkında detaylı bilgi veren parçaların sergilendiği müze, günümüzde en anlamlı teması olan yerlerden biridir. Müzede özellikle silah, top gibi askeri mühimmatlar yer alır. Müzenin içerisinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Çimenlik Kalesi’ni de görme imkânınız olur.

Tüm bu yerlerin yanı sıra sahil beldeleriyle, adalarıyla, park alanlarıyla ve kamp yerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehri gezmek için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamızda en ucuz uçak biletine ulaşabilir ve kısa bir yolculuğun ardından şehre adım atabilirsiniz. Dilerseniz de Çanakkale otobüs bileti alarak uzun ama konforlu bir yolculuğun keyfine varabilirsiniz. 

Çanakkale’ye Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Şehrin köklü kültürel tarihi mutfağına da yansır. Çok zengin bir mutfağa sahip olan şehirde yemek saatleriniz oldukça keyifli geçer. Birbirinden nefis lezzetleriyle yürekleri ısıtan şehirde özellikle balık ekmeğin tadını çıkarmanız gerekir. Gün içerisinde gezerken hem pratik olan hem de eşsiz lezzetiyle mest eden balık ekmek için özellikle sardalyayı tavsiye ederiz. 

Doyurucu bir yemek tercih ederseniz ve adam akıllı bir yemek molasına ihtiyacınız varsa yöresel bir lezzet olan ve köfteye benzer bir yemek olan tumbi keyfi yapabilirsiniz. Tabi öncesinde ovmaç çorbasının tadına bakmanız gerekir. Un ve soğanla yapılan bu çorba, eşsiz bir lezzete sahiptir. Ardından da şehre özgü bir tatlı olan peynir helvasını tercih edebilirsiniz. 

Bu lezzetlerin yanı sıra çırpma, melki, börülce köftesi, patlıcan kapama gibi yöresel yemekleri de deneyimlemelisiniz. Her biri birbirinden nefis olan bu lezzetler, gün boyunca geziniz için enerji depolamanıza yardımcı olur.

Dilediğiniz zaman bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan çözümlere kavuşarak keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Çanakkale’de Konaklama Alternatifleri

Şehir için gezi planınızı oluştururken vakit kaybetmeden konaklayacağınız yere de karar vermeniz gerekir. Hem yaz aylarında hem de diğer mevsimlerde oldukça geniş bir ziyaretçi kitlesini ağırlayan şehirde konaklama alternatifleri oldukça zengindir. Ancak yine de biletinizi aldığınız gibi otelinizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. Zira belirli dönemlerde şehirde yer olmak oldukça zorlaşabilir.

Küçük butik otellerden lüks otellere kadar çok sayıda seçenek sunan Çanakkale’de kalacağınız yere karar verirken öncelikle gezi planınıza göz atmanız gerekir. Yapmak istediğiniz aktiviteler ve görmek istediğiniz mekanlara göre bölge seçiminizi yapmalısınız. Ardından bölgedeki oteller arasından bütçenize göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Şehir merkezine yakın olan Çanakkale Şehitliği, Truva atını, saat kulesini ve benzeri şehrin simgesel yapılarını görmek için bu civardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca uzakta olan noktalara da toplu taşıma araçları sayesinde kolaylıkla gidebilirsiniz. 

Eğer deniz tatili yapmak isterseniz ise adaları ya da Assos’u tercih edebilirsiniz. Adalarda çok sayıda konaklama alanı vardır. Bunların yanı sıra Eceabat’ta da kalabilirsiniz. Doğayla iç içe keyifli vakit geçirebilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Çanakkale uçak bileti ya da Çanakkale otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilir ve bunlar arasından tercihinizi yapabilirsiniz. 

Çanakkale’de Ulaşım

Çanakkale’ye ulaşım oldukça kolaydır. Her mevsim çokça ziyaretçisi olan şehirde havaalanı olduğu için uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Dilerseniz de otobüsle seyahat ederek yolculuğun da tadına varabilirsiniz. Aynı zamanda denizyolu ile ulaşım imkânı da sunan şehirde ihtiyaçlarınıza yanıt veren ulaşım ağını tercih edebilirsiniz. 

Bilet alacağınız zaman bizden destek alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan otobüs biletlerinin yanı sıra Türk Hava Yolları bileti ya da AnadoluJet bileti için seçenekleri de inceleyebilirsiniz. Bu sayede zahmetsizce şehre ulaşabilirsiniz. Şehre vardığınızda ise halk otobüsü ve minibüsleri tercih ederek istediğiniz yere kolaylıkla varabilirsiniz. Dilerseniz taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz. Bozcaada, Gökçeada, Assos gibi tatil beldelerinde ise bisiklet ya da motor kiralama imkânınız da olur. Globalbilet.com olarak sizlere oldukça geniş bir yelpazede AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri sunarız. Bu sayede ihtiyacınıza uygun biletlerle ideal bir yolculuk geçirebilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular