Mardin - Çorum Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Çorum Şehir Rehberi

Çorum

Çorum Şehir Rehberi

Ülkemizde turistik açıdan popüler bir şehir olmayan ama aslında oldukça zengin değerleri topraklarında barındıran Çorum, çok eski tarihlerden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle oldukça köklü bir tarihi vardır. Bu durum tarihi yapıların fazla olmasına neden olurken yemek kültürünün de oldukça kapsamlı olmasını sağlar. 

Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve leziz leblebisi ile meşhur olan bu güzel şehir, çok sayıda camiye, mezarlığa, antik şehir kalıntılarına, tarihi evlere ve tarihi eserlere sahiptir. Kendine özgü bir tarzı olan şehir, sizi çok geçmişe götürerek zamanda yolculuk yapmanızı sağlar. 

Özellikle arkeoloji ve sanat tarihi konusunda kendini geliştirmek isteyen kişilerin ilk adreslerinden biri olan bu güzel şehre gitmek için sayfamız üzerinden otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun olan ve bütçenizi sarsmayan biletlere ulaşarak satın alma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede Çorum gezisi için en önemli adımı atmış olursunuz. 

Çorum’da Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleri ve kültürel birikimiyle dikkatleri üzerine çeken Çorum’da gezilecek birçok yer vardır. Turistik açıdan adından çok fazla bahsedilmese de tarihi dokusuyla oldukça cezbedici olan bu şehirde rahatlıkla gezebilir ve tüm bu değeri keşfetme imkânı bulabilirsiniz. Şehre gittiğinizde görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirle özdeşleşen ve bir nevi şehrin simgesi haline gelen Çorum Saat Kulesi’ni görmeniz gerekir. 1894 yılında yapılan bu kule, kurşun ile örtülü bir kubbeye sahiptir. Bu da eşsiz bir mimariyi ortaya çıkarır. 27,5 metre yüksekliğe sahip olan kulenin 81 basamağı vardır. 
  • Geziniz sırasında ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Koyunbaba Köprüsü olur. Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan bu köprü, 1484 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Osmanlı mimarisine yakından şahit olmak için 250 metre uzunluğundaki bu köprüyü incelemelisiniz. Dikdörtgen sarı taşlarla inşa edilen yapı, günümüze kadar sağlam yapısını korumayı başarmıştır.
  • Sandıkçılar Sokak’ta bulunan ve Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından yaptırılan Veli Paşa Hanı’nı ziyaret etmelisiniz. 19. yüzyılda inşa edilen yapıların mimarisinden esinlenilerek yapıldığı düşünülen han, 35 farklı odadan oluşur ve eskiden otel olarak kullanılmasına rağmen günümüzde market olarak işlev gösterir.
  • Büyük ilgi toplayan Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi’ni görmeniz gerekir. 1705 yılında inşa edilmiş olan ve Baltacı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu çeşme, halen işlev gösterir. Çeşmenin ön yüzünde 18 mısralık kitabe vardır ve bu kitabe beyaz mermerden 3 sütun üzerinde yer alır. 
  • Şehrin tarihi dokusunu hissetmek için Alacahöyük Müzesi’ni görmeniz gerekir. Alacahöyük’te Ören yerinde yapılan kazılar sonucu elde edilen parçalar müzede sergilenir. Antik bölgedeki bu kazılar ise 1935 senesinde başlamıştır. Hellenistik, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait olan çok çeşitli eserlere sahiplik eden müze, sizi bambaşka tarihlere götürerek eşsiz bir deneyim yaşatır. 

Türk arkeolojisi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan şehri keşfetmek için dilediğiniz zaman sayfamız üzerinden en uygun Çorum otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Şehirde havaalanı mevcut değildir. Bununla birlikte en yakın havalimanı olan Amasya Merzifon Havalimanı için en ucuz uçak biletine bakabilirsiniz. Amasya uçak bileti alarak hızlı bir şekilde bu ilimize ulaşabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çorum’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Türkiye genelinde leblebisiyle ünlenen Çorum, aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de dikkatleri üzerine çeker. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle oldukça zengin bir mutfağa sahip olan şehrin lezzetlerini keşfederek eşsiz zaman geçirebilirsiniz. 

Şehrin tarihi dokusunun keyfine varırken mola zamanlarında bu tarihin kazandırdığı lezzetleri deneyimleyerek Çorum’u çok daha yakından tanıyabilirsiniz. Şehrin en gözde lezzetlerinin başında yahni, düğün çorbası, pilav, baklava ve su böreği gelir. Bu beş farklı lezzet özellikle düğünlerde misafirlere ikram edilen yöresel yemeklerdendir. 

Bu lezzetlerin yanı sıra söbelek dolması, madımak, İskilip dolması, yırtma aşı gibi yöresel tatlar bulunur. Çorum’un ünlü leblebisinin tozuyla hazırlanan teltel tatlısı ise şehrin unutulmaz lezzetleri arasında yer alır. 

Çorum mutfağında sevilen bu lezzetlerin keyfine varabilir ve Çorum gezinizi çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Geziniz için ihtiyaç duyduğunuz biletlere ise sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğunu tercih edebileceğiniz gibi Amasya Havalimanı için uçak bileti seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. 

Çorum’da Konaklama Alternatifleri

Çorum'a gitmeye karar verdiğinizde biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yer için de rezervasyon işlemlerini yapmanız gerekir. Şehirde çok çeşitli konaklama alternatifleri bulunur. Dilerseniz bütçenize ve ihtiyacına göre 3, 4 ya da 5 yıldızlı otellerden birini seçebilirsiniz. Şehirde butik otellerin yanı sıra çok daha lüks ve modern yerler de mevcuttur. Bu sayede herkes kendi bütçesine hitap eden seçeneklere zahmetsizce ulaşabilir. 

Normal otellerin yanı sıra apart otelleri, termal otelleri ya da konuk evlerini de tercih edebilirsiniz. Bu tür oteller genel olarak şehir merkezinde toplanır. Ayrıca gezi planınıza göre Susurluk, Osmancık ve Otellerin yanı sıra Boğazkale ilçelerinde yer alan otellere de yönelebilirsiniz. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçeneklerini detaylı olarak inceleyebilir ve alacağınız biletin ardından konaklamayla ilgili planlamalarınızı yapabilirsiniz. Farklı seyahatleriniz için sayfamızda en uygun THY bileti veya AnadoluJet bileti seçeneklerini değerlendirebilir, hem rahat hem de ekonomik seyahat planları yapabilirsiniz.

Çorum’da Ulaşım

Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan şehrin ulaşımı oldukça rahattır. Karayoluyla rahatlıkla gidebileceğiniz şehir, önemli bir geçiş noktasında yer alır. Bu nedenle otobüsle şehre kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. 

Şehirde havalimanı yoktur. Bununla birlikte Amasya’da yer alan Merzifon Havalimanı, Çorum’dan 67 km uzaklıktadır. Ortalama bir saatlik otobüs yolculuğuyla Çorum’a gidebilirsiniz. Şehre vardığınızda ise birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarıyla dilediğiniz yere gidebileceğiniz gibi taksi kullanarak da ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Birçok kişi araç kiralamayı da tercih eder. 

Dilediğiniz zaman Çorum için gezi organize edebilir ve gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bilet işlemleri için ise bizden destek alabilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere ihtiyacınız olan bilet seçeneklerini sunarız. Çorum otobüs biletlerinin yanı sıra Merzifon için Türk Hava Yolları bileti alternatiflerini de görebilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular