Mardin - Erzurum Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Erzurum Şehir Rehberi

Erzurum

Erzurum Şehir Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve “Dadaşlar Diyarı” olarak da adlandırılan Erzurum, bölgenin en büyük şehridir. Palandöken Dağları’nın eteklerinde yer alan bu güzel şehir, benzersiz doğasıyla adından sıklıkla bahsettirir. 

Muazzam bir manzaraya sahip olan şehir, aynı zamanda oldukça köklü bir tarihe sahip olduğu için çok sayıda tarihi yapıyı ve eseri bünyesinde muhafaza eder. Kültür gezisi yapmanıza imkân tanıyan Erzurum, kış turizmiyle de dikkatleri üzerine çeker. Ülkemizde olduğu kadar dünya üzerinde de kış sporlarını seven kişilerin ilk adreslerinden biri olarak karşımıza çıkar. 

Oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan şehrin mutfağı da büyük ilgi görür. Çok çeşitli medeniyetlerden iz taşıyan bu lezzetler, nefis tadıyla gönülleri fetheder. Hem doğayla iç iç vakit geçirmek hem tarihi yerleri görmek hem de kayak keyfi yapmak için bu güzel doğu şehrini ziyaret edebilirsiniz. Bu süreçte bizden destek alabilir ve web sitemizde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Böylece uygun şartları taşıyan biletlerin sahibi olabilir ve geziniz için plan oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Erzurum’da Gezilecek Yerler 

Çok eski tarihlerden bu yana birbirinden farklı medeniyetlere topraklarında hayat veren Erzurum, çok sayıda gezilecek yeriyle görenleri şaşırtır. Erzurum geziniz için planlama yaparken gezilecek yerler listesinin başına ise şunları getirebilirsiniz:

  • Erzurum’a gittiğinizde ilk olarak Yakutiye Medresesi’ni görmeniz gerekir. Şehrin simgesi haline gelen bu mekân, 1310 yılında inşa ettirilmiştir. Günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başaran bu eşsiz yapı, muhteşem bir dokuya sahiptir. Anadolu’da yer alan kapalı avlulu medreselerin ise en büyüğü olarak bilinir. Günümüzde Türk - İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak kullanılan bu önemli yeri gezerken, çok eski tarihlere tanıklık ettiğinizi kolaylıkla hissedebilirsiniz. 

 

  • Şehre gittiğinizde görmeniz gereken bir diğer önemli yer ise Üç Kümbetler olur. Koni şeklindeki çatılarıyla dikkatleri üzerine çeken yapı, birbirinden farklı geometrik detaylarıyla göz doldurur. Ayrıca duvarlarında rölyefler bulunur. Klasik Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan bu mekânın 12. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilir. 

 

  • Medreseleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde Çifte Minareli Medrese’yi de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 13. yüzyılda inşa edilen bu medrese de Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşır. Muazzam bir yapıya sahip olan bu eser, Erzurum’da mutlaka görülmesi gereken mekânlardan biridir. 

 

  • Kış sporları söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen yerlerden biri de Palandöken Kayak Merkezi’dir. Sezonunda şehre gidecekseniz kayak keyfinin tadına doyasıya varmanızı öneririz. Pistleri, kar kalitesi, uzunluğu ile Türkiye’deki gözde kayak merkezlerinden biri olan bu tesis, Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından da tescillidir. Burada eşsiz doğanın da tadını çıkarabilirsiniz. 

 

  • Büyüleyici manzarasıyla gönülleri mest eden Tortum Gölü’nü ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalısınız. Nefes kesici doğal güzelliğiyle adından sıklıkla bahsettiren göl, Kemerlidağ’da meydana gelen bir heyelanın sonucu Tortum Çayı’nın önünü kapandığı için oluşmuştur. Gölün bulunduğu vadide muazzam bir doğa mevcuttur. Ayrıca burası yırtıcı kuşların da uğrak noktası olur. 

Şehirdeki tüm güzellikleri yakından görmek ve bölgeyi daha iyi tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamızda bulunan en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Erzurum otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede oluşturacağınız geziyi mümkün olduğunca ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Erzurum’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Çok eski tarihlerden bu yana çok çeşitli topluluklara ev sahipliği yapan şehrin tarihi ve kültürel zenginliği dikkat çekicidir. Bu durum şehrin mutfağında da kendini gösterir. Keyifli ve eğlenceli vakit geçirmenize olanak veren Erzurum, yemek konusunda da maksimum memnuniyet yaratır. 

Birbirinden güzel mekanları gezerken yemek molalarınızda enfes lezzetleri deneyebilir ve çok çeşitli çorbalarla et yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Benzersiz lezzetiyle gönülleri fetheden bu yöresel yemekler, size yeni ve farklı lezzetler sunar. Şehrin en sevilen lezzetleri arasında ise aşotu çorbası, cağ kebabı, lor dolması, su böreği, çiriş yemeği, Erzurum ketesi ve kadayıf dolması yer alır. 

Tarihi değerleriyle dikkatleri üzerine çeken ve doğal güzellikleriyle herkesi büyüleyen bu şehirde enfes lezzetlerin de keyfine varabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden Erzurum otobüs bileti ya da Erzurum uçak bileti seçeneklerini incelemeniz ve sizin için ideal şartlara sahip olanın rezervasyonunu yaptırmanız olur. Böylece kendiniz için unutulmaz bir gezi planı oluşturabilirsiniz. 

Erzurum’da Konaklama Alternatifleri

Hem kültür hem doğa hem de kış turizmiyle dikkatleri üzerine çeken Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde şehirleri arasında yer alır. Bu nedenle her mevsim oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesini evinde ağırlar. Bu durum konaklama alternatiflerinin de oldukça zengin olmasına sebep olur.

Şehre gittiğinizde tarihi alanları gezecekseniz şehir merkezinde yer alan otellere yönelebilirsiniz. Burada çok sayıda seçenek bulunur. Dilerseniz fiyat bakımından ekonomik olan butik otellere yönelebilir dilerseniz de 4 ya da 5 yıldızlı lüks otelleri tercih edebilirsiniz. Seçimlerinizi tamamen beklentileriniz ve bütçeniz doğrultusunda yapabilirsiniz.

Şayet kış sporları için şehri ziyaret edecekseniz Palandöken’de yer alan tesislere göz atabilirsiniz. Bu sayede kış sporlarının keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yer için gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Erzurum uçak bileti ya da Erzurum otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. 

Erzurum’da Ulaşım

Bölgedeki en büyük şehir olan Erzurum, aynı zamanda sıklıkla ziyaret edilen bir şehirdir. Bu nedenle şehre ulaşım oldukça rahat olur. Kara yolu ya da demir yolu üzerinden gidebileceğiniz şehirde havalimanı da mevcuttur. Bu sayede dilediğiniz seyahat biçimini tercih edebilirsiniz. Sayfamızda yer alan otobüs seferlerini inceleyebilir ve bilet alabilirsiniz. Uçakla seyahat etmeyi tercih ederseniz ise Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede mümkün olan en az maliyetle ulaşım sürecini gerçekleştirebilir ve konforlu bir seyahatin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise mevcut toplu taşıma ağının rahat olduğunu görürsünüz. Genelde şehirdeki önemli lokasyonlar birbirine yakın olur. Bu süreçte otobüs ya da minibüs kullanımını tercih edebilirsiniz. Böylece dilediğiniz yere zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda oldukça zengin bir çeşitlilik sunduğumuz için aradığınız biletlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular