Mardin - Eskişehir Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

28 Ocak 2022,Hafif Yağmur
Mardin
28 Ocak 2022
29 Ocak 2022
30 Ocak 2022
31 Ocak 2022
01 Şubat 2022

Mobil Uygulama

Eskişehir Şehir Rehberi

Eskişehir

Eskişehir Şehir Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Eskişehir, çok eski tarihlerden bu yana çok sayıda medeniyete topraklarında can vermiştir. Bu nedenle oldukça zengin bir kültür birikimi olan şehrin doğal zenginlikleri de göz doldurur. Anadolu Üniversitesinin devasa kampüsü nedeniyle de öğrenci kenti olarak da tanınır. Öğrencilerin çoğunlukta olması şehirde çok çeşitli etkinliklerin olmasını sağlar. Eskişehir modern yaşam standartlarıyla da büyük ilgi görür. Bu nedenle her dönem oldukça fazla sayıda ziyaretçiyi evinde ağırlar.

Hem tarihi hem doğası hem de yaşam standartları ile gönülleri fetheden Eskişehir, uzun süreli gezilerin yanı sıra hafta sonu kaçamaklarının da odak noktasıdır. Birbirinden farklı gezilecek yerleriyle ve eşsiz lezzetleriyle ziyaretçilerinin memnuniyetini kazanan şehir için ideal bir gezi planı oluşturacağınız zaman bizden destek alabilirsiniz. Anadolu’nun merkezinde yer alan şehre dilediğiniz şehirden rahatlıkla otobüs bileti bulabilirsiniz. Zengin bilet seçenekleri için sayfamız üzerinden detaylı araştırma yaparak seyahatinizi konforlu ve keyifli hale getirebilirsiniz. 

Eskişehir’de Gezilecek Yerler 

Türkiye’nin gözde şehirlerinden biri olan ve genç nüfusuyla oldukça canlı bir kent olan Eskişehir, etkileyici tarihi yapıları ve göz alıcı doğal güzellikleri ile beğeni toplar. Şehre gittiğinizde hem merkezde hem de ilçelerinde sayısız mekânı görmeniz gerekir. 

Kısa süreli bir gezi planınız varsa gezilecek yerler listenizin başında yer alması gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Eskişehir’de tarihi bir gezintiye çıkmak için ilk rotanız Odunpazarı evleri olmalıdır. Bu tarihi evler sizi zamanda yolculuğa çıkarır. Külliyenin de yer aldığı evler arasında gezintiye çıkarak şehrin tarihi dokusuna yakından şahit olabilirsiniz. 

 

  • Doğayla iç içe vakit geçirmek için Porsuk Çayı’nı ziyaret etmeniz gerekir. Burada doğanın büyüleyici etkisi altında vakit geçirirken aynı zamanda civarda yer alan insanların neşeli ve mutlu hallerinden feyz alabilirsiniz. Burada çok sayıda kafe, restoran ve bar mevcuttur. Böylece sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği için burayı tercih edebilirsiniz. 

 

  • Eskişehir Sazova Parkı’nı ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalısınız. Oldukça büyük bir alana yayılan park hem eşsiz doğasıyla hem de su altı dünyası ve hayvanat bahçesi gibi eğlenceli yerleriyle büyük ilgi görür. Dilerseniz bisiklete binebilir dilerseniz de doğada yürüyüş yapmanın keyfine varabilirsiniz.

 

  • Şehirde görmeniz gereken bir diğer yer ise Midas Anıtı olur. Eşek Kulaklı Kral Midas efsanesinde yer alan ünlü Frig Kralı Midas döneminden kalan bu anıt, eşsiz yapısıyla dikkatleri üzerine çeker.

 

  • Ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri de Yazılıkaya Vadisi’dir. Şehrin tarihi birikiminin en fazla olduğu yerlerin başında gelen Yazılıkaya köyünde yer alan vadi, Friglerin dini merkezlerinden biri olduğu için büyük ilgi görür. Çok sayıda yazıtın yer aldığı mekân, büyüleyici bir dokuya sahiptir. 

Tüm bu yerleri görmek ve eğlenceli vakit geçirmek için dilediğiniz zaman sayfamız üzerinden Eskişehir otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Böylece vakit geçirmeden unutulmaz bir gezinin organizasyonunu yapabilirsiniz. 

Eskişehir’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Eskişehir’e gittiğinizde hem tarihi bir yolculuğa çıkabilir hem doğayla iç içe unutulmaz anlar yaşayabilir hem de eşsiz lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Engin bir deniz olan Anadolu kültüründen etkilenen Eskişehir mutfağı, birbirinden leziz yöresel yemekleriyle adından sıklıkla bahsettirir. 

Şehir merkezinde ya da ilçelerinde çok sayıda restoranda yöresel lezzetlere ulaşabilirsiniz. Özellikle hamur işi ve et yemekleri ile göz dolduran Eskişehir mutfağı; balaban köftesi, çiğböreği, yufkalı büryanı, kıygaşası ve haşhaşlı gözlemesiyle nefis öğünler geçirmenize imkân tanır. Ayrıca Porsuk Çayı kenarında muazzam manzaraya eşlik ederek keyifli bir kahvaltı yapabilir, akşam saatlerinde merkezde güzel bir yemek yiyerek hareketli mekanlarda eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. 

Dilediğiniz zaman şehrin bütün değerlerini görmek ve kültürel yapısını keşfetmek için gezi planı oluşturabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey ise sayfamız üzerinden Eskişehir otobüs bileti seçeneklerini incelemeniz olur. İsterseniz başka şehirler için en ucuz uçak bileti alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Eskişehir’de Konaklama Alternatifleri

Eskişehir’de konaklama alternatifleri oldukça zengin olduğu için bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Dilerseniz şehir merkezinde yer alan otellere göz atabilir dilerseniz de ilçelerde bulunan konaklama alanlarına yönelebilirsiniz. Bu seçim tamamen gezi planınızın içeriğine bağlı olarak değişir. 

Ayrıca termal otelleriyle de adından sıklıkla bahsettiren şehirde sağlıklı ve huzur dolu anlar geçirebilirsiniz. Özellikle bahar ve kış aylarında ilgi gören termal tesisler, keyifli ve konforlu vakit geçirmenizi sağlar. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Eskişehir’de kalacağınız yer için planlamanızı yolculuğunuz için biletinizi aldığınız gibi yapmanız gerekir. Bu sayede geziniz esnasında sorun yaşamazsınız. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ve kalacağınız yer konusunda araştırmalarınıza hemen başlayabilirsiniz. Sayfalarımızdan THY bileti yanı sıra AnadoluJet bileti seçeneklerini de inceleyebilir, farklı seyahat planlarınızı uygun maliyetlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir’de Ulaşım

Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve çok çeşitli şehirler arasında önemli bir geçiş noktası olan Eskişehir’e karayolu üzerinden ulaşım oldukça rahattır. Ayrıca demiryolu bakımından da avantajlı bir ulaşım imkânı sunan şehirde havalimanı yapımına ihtiyaç duyulmamıştır. Bu nedenle şehre gideceğiniz zaman otobüs ya da tren bileti seçeneklerine göz atmanız gerekir. 

Şehre vardığınızda ise mükemmel bir şehir içi ulaşım ağı ile karşı karşıya kalırsınız. Dilediğiniz yere otobüs ya da minibüsle gidebilirsiniz. Ancak nüfusun büyük çoğunluğu özellikle tramvay ve bisiklet gibi seçenekleri tercih eder. Siz de bisiklet kiralayarak gezinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Şehirde dilediğiniz yere bu tür ulaşım araçlarıyla zahmetsizce gidebilirsiniz. İhtiyaca bağlı olarak araç kiralayabilir ya da taksiye binebilirsiniz. Zaten şehir merkezi içerisinde birçok noktaya yürüyerek ya da bisiklet kullanarak rahatlıkla gidebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere bilet konusunda oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunarız. Bu sayede dilediğiniz zaman Eskişehir’e gitme imkânı bulabilirsiniz. Sayfalarımızdan farklı seyahat planlarınız için en uygun Türk Hava Yolları bileti seçeneklerini de inceleyebilir, ekonomik seyahat planlarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

28 Ocak 2022,Parçalı Bulutlu
Eskişehir
-4°
-4°28 Ocak 2022
-3°29 Ocak 2022
-3°30 Ocak 2022
31 Ocak 2022
01 Şubat 2022

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular