Mardin - Gümüşhane Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Gümüşhane Şehir Rehberi

Gümüşhane

Gümüşhane Şehir Rehberi

Zengin bir kültürel tarihi olan Gümüşhane şehri, çok eski tarihlerden bu yana çok çeşitli medeniyetleri topraklarında ağırlamıştır. Bu nedenle şehirde çok sayıda tarihi yapı ve eser bulunur. Kültür gezisi planlayan kişilerin seçenekleri arasında yer alan şehri kısa sürede dilediğiniz gibi gezme şansınız olur. 

Kiliselerden antik kentlere, manastırlardan türbelere kadar birbirinden farklı tarihi mekânlara ev sahipliği yapan şehir, muazzam değerleriyle göz doldurur. Sadece tarihi zenginlikleri değil, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkatleri üzerine çeken Gümüşhane, çok sayıda mağaraları, gölleri ve şelaleleri ile doğayla iç içe olmanıza imkân tanır. Zigana Dağları’yla da adından bahsettiren şehirde kış turizmi de büyük ilgi görür. Zigana’daki kayak merkezi nedeniyle çok sayıda kişi her yıl şehri ziyarete gider. 

Siz de Gümüşhane için eğlenceli bir gezi planı yapabilirsiniz. Böylece eşsiz doğanın keyfine varabilir ve şehrin bütün güzelliklerine yakından şahit olabilirsiniz. Bu güzel şehri görmek için sayfamız üzerinde yer alan Gümüşhane otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler 

Oldukça köklü bir tarihi olan şehir, çok sayıda gezilecek yeriyle ön plana çıkar. Tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyen bu şehri ziyarete gittiğinizde özellikle şu beş yeri görmeniz gerekir:

  • Gümüşhane’ye gittiğinizde ilk rotanız Satala Antik Kenti olmalıdır. Sizi tarihte muazzam bir yolculuğa çıkaran bu kent, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Özellikle savunma karargâhı olarak yapılan bu yer, eşsiz mimariye sahip eserleriyle göz doldurur. 

 

  • 17. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren ve eşsiz tarihi dokusuyla mest eden Santa Harabeleri’ni görmeden şehirden ayrılmamalısınız. Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı düşünülen bu mekân, 7 farklı mahalleyi ve yüzlerde tarihi evi bünyesinde barındırır. 

 

  • Bir diğer önemli yer ise Kov Kalesi olur. Gümüşhane şehrinin merkezinde yer alan ve büyük ilgi gören tarihi yapı, bölgedeki en büyük kale olmasıyla bilinir. 1361 yılında inşa edilen kale, 130 metrelik bir kaya üzerinde yer alır. Eşsiz yapısıyla görenlerin gönlünü kazanır. 

 

  • Şehre gittiğinizde Torul Kalesi’ni ve hemen yakınında yer alan Cam Seyir Terası’nı görmeniz gerekir. Ortaçağda yapıldığı düşünülen kale, tarihi dokusuyla büyük ilgi görür. 240 metre yüksekliğe inşa edilen Cam Seyir Terası ise Türkiye’deki en yüksek terası olarak kabul edilir. Burada muazzam bir manzara sizi bekler.

 

  • Görenleri mest eden Tomara Şelalesi ise şehirdeki en güzel yerlerden biridir. Seydibaba Köyü’nde yer alan şelale, etrafındaki çok çeşitli ağaç türüne de can verir. Doğayla iç içe vakit geçirmeyi seven kişilerin gözde mekânları arasında yer alan Tomara Şelalesi’nin suyu ise 25 metre yükseklikten akarak görsel bir şölen oluşturur. 

Hem tarihi hem de doğası ile ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlayan Gümüşhane’ye gideceğiniz zaman bizden destek alabilirsiniz. Web sitemizi inceleyerek en cazip Gümüşhane otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Şehirde havalimanı olmasa da bazı ziyaretçiler Trabzon’daki havalimanından şehre geçiş yapar. Dilerseniz siz de Trabzon için en ucuz uçak biletine sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Gümüşhane’ye Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Gümüşhane’ye gittiğinizde gezilecek sayısız yer olduğunu görmek sizi şaşırtabilir. Bununla birlikte yöresel lezzetlerinin de nefis tadını denediğinizde çok daha şaşkın hissetmeniz mümkündür. Özellikle doğayla baş başa olduğunuz ortamlarda şehre özgü lezzetlerin keyfine varabilir ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Tarihi mekânlar arasında mekik dokurken ise nefis yemeklerle mola vermenin tadına varabilirsiniz. 

Gün boyunca harcamanız gereken enerjisi size veren Gümüşhane mutfağı söz konusu olduğunda ilk olarak akıllara köme ve pestil gelir. Bu lezzetler sadece tatlı niyetine değil, şehirde çerez misali tüketilen besinler arasında yer alır. Şehrin bal, reçel gibi kahvaltılıkları da oldukça beğeni toplar. Bunlar muazzam bir hamur işi olan keteyle birlikte tüketebilirsiniz. 

Yöreye has lezzetler arasında katıklı çorbasını, gendime pilavı, evelik dolmasının yanı sıra kartol yahnisi ve borani sayılabilir. Bunların tamamını deneyimlemeniz ve şehrin yemek kültürünü yakından tanımanız gerekir. Oldukça keyifli olan bu şehri görmek için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine bakabilirsiniz. İster otobüsle yolculuk yapabilir isterseniz de Trabzon havalimanı için uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Gümüşhane’de Konaklama Alternatifleri

Gümüşhane’ye gittiğinizde ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun konaklama alternatiflerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 3 ya da 4 yıldızlı oteller oldukça fazladır. Ayrıca butik oteller de mevcuttur. 

Kültür gezisi amacıyla şehri ziyaret edecekseniz merkezde yer alan otellere göz atmanız gerekir. Eğer kış sporları için tatil planınız varsa Zigana Kayak Merkezi’ndeki tesislere göz atabilirsiniz. Şehre biraz mesafesi olan ve doğayla iç iç alanlarda yer alan butik otel tercih edebilirsiniz. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz uçak veya otobüs bileti seçenekleri arasından ihtiyacınıza göre tercihinizi yapabilir ve oldukça eğlenceli bir gezinin ilk adımını atabilirsiniz. Farklı seyahatlerinizde de uygun bütçeli yolculuk planı yapmak isterseniz de sayfamız üzerinden uygun THY bileti alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Gümüşhane’de Ulaşım

Gümüşhane’ye kara yolu üzerinden ulaşım oldukça rahat olur. 3 farklı karayolu ağı olan şehre otobüsle konforlu şekilde gidebilirsiniz. Ziyaretçilerin işini kolaylaştıran bir diğer konu ise otogarın şehir merkezinde olmasıdır. Bu sayede zahmetsizce şehirde istediğiniz yere gidebilirsiniz. 

Bununla birlikte şehirde havalimanı yoktur. Gümüşhane’ye en yakın havalimanı Trabzon’dadır. Trabzon da yer alan havalimanı ile Gümüşhane arası ise 100 km civarındadır. Kısa bir seyahat arzu ederseniz. Trabzon’a uçuşlar için Türk Hava Yolları bileti ya da AnadoluJet bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise otobüs, dolmuş ya da minibüs kullanarak istediğiniz her yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Otobüsler sabah 7:30 ile 22:00 arasında çalışır. Ayrıca araç kiralayabilir ya da taksi tercih edebilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere en uygun bilet seçeneklerini sunarız. Bu sayede dilediğiniz zaman Gümüşhane için keyifli bir gezi organize edebilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular