Mardin - Hakkari Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Hakkari Şehir Rehberi

Hakkari

Hakkâri Şehir Rehberi

Eşsiz güzelliğiyle adından sıklıkla bahsettiren Hakkâri, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan turistik bir şehirdir. Kökleri çok eski tarihlere uzanan şehrin kültür birikimi de oldukça zengindir. Bu nedenle kültür gezisi planlayanların ilk adreslerinden biri de Hakkâri olur. 

Kiliseleri, heykelleri, tarihi evleri, köprüleri ve kaleleriyle büyük ilgi gören şehrin tarihi dokusu oldukça etkileyicidir. Şehirde gezerken kendinizi adeta çok eski tarihlerde bulabilir ve şehrin kültürel zenginliklerine yakından şahit olabilirsiniz. 

Oldukça engebeli bir coğrafyada bulunan şehrin tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri de büyük ilgi görür. Dağlarında ovalarına, göllerinden şelalelerine kadar pek çok farklı mekânı bulunan şehirde doğayla iç içe olmanın keyfine varabilirsiniz. 

Siz de bu güzel şehri görmek ve keyifli bir gezinin keyfine varmak isterseniz bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerini detaylı olarak inceleyebilir ve sizin için en ideal olduğunu düşündüğünüz biletlerin satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece eşsiz bir gezi için ilk adımı atmış olursunuz. 

Hakkâri’de Gezilecek Yerler 

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve bölgede ilgi gören şehirler arasında bulunan Hakkâri, tarih boyunca sayısız medeniyete topraklarında hayat vermiştir. Özellikle Persler, Urartular, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından idare edilen bu topraklar, üzerinde çok uzun bir tarihi birikimin izlerini taşır.

Şehri ziyaret ettiğinizde görülmeye değer sayısız tarihi mekân olduğunu görürsünüz. Ayrıca engebenin hâkim olduğu coğrafyanın doğasının da eşsiz olduğunu fark edersiniz. Şehre adım attığınız gibi görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • 1700 yılından bu yana varlığını sürdüren ve kapısının üzerinde büyük bir kitabe bulunan Meydan Medresesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. Bu kitabenin içeriğinde ise Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetler bulunur. Merkezde yer alan bu medreseye kolaylıkla gidebilir ve yapının tarihi dokusunu hissedebilirsiniz. 

 

  • Şehirle özdeşleşen Şemdinli Taş Köprü’yü görmeden Hakkâri’yi gezmiş sayılmazsınız. 1898 yılında yaptırılan bu köprü, 21 metre uzunluğa ve 11 metre yüksekliğe sahiptir. Şehir merkezine yakın olan köprü, Şemdinli Çayı üzerinde yer alır. 

 

  • Hakkâri söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk mekanlardan biri ise Cennet Cehennem Vadisi olur. Dört mevsimin aynı anda yaşandığı bu vadi, benzersiz doğasıyla göz doldurur. Doğayla iç içe vakit geçirmeyi sevenlerin gözde mekânı olan vadi; dağ sporu, kamp, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği oldukça keyifli bir yerdir. 

 

  • Şehrin en güzel ve dikkat çekici yerlerinden bir diğeri ise Hakkâri Peri Bacaları olur. Şehirde bulunan son antik çağ kalıntıları olarak bilinen bu mekân, özellikle kış aylarında büyüleyici bir güzelliğe sahip olur. 

 

  • Hakkâri’de muazzam bir doğanın hâkim olduğu Seyithan Gölü’nü de görmeniz gerekir. Cilo Dağı zirvesinde yer alan ve Berçelan Yaylası ile bir arada bulunan bu göl, göz alıcı doğasıyla ziyaretçilerini mest eder. Dağ sporu, trekking gibi aktiviteleri seven kişilerin de gözde mekanları arasında bulunan bölge, aynı zamanda keyifli bir kamp alanıdır. 

Çarpıcı güzellikleriyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği şehre gitmek için yapmanız gereken tek şey, web sitemiz üzerinden en ucuz uçak biletine ulaşmanız olur. Şayet yakın civarlarda oturuyorsanız ya da uzun da olsa tercihiniz otobüs yolculuğu ise en cazip Hakkâri otobüs biletine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

Hakkâri’ye Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Bulunduğu konum itibarıyla çok çeşitli topluluklara ev sahipliği yapan Hakkâri, sahip olduğu kültürel birikimi mutfağına da yansıtır. Oldukça zengin bir mutfak kültürü hâkim olduğu için gezi sürecinde keyifli anlar yaşarsınız. Birbirinden güzel mekânları gezerken tadına doyum olmayan benzersiz lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Özellikle hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu şehirde hemen hemen her yemekte et ürünleri bulunur. 

Otlu peyniri, masin çorbası, çukurca tahini, parmak kebabı, kemikli kavurması ile gönlünüzü fetheden Hakkâri mutfağında yoğurt, buğday, yöresel ot çeşitleri de bolca yer alır. Özellikle işkembe, bağırsak, nohut, pirinç ve salça gibi malzemelerle yapılan kepaye, hemen hemen şehirdeki her evde sıklıkla pişirilir. 

Yüksekova tarafına geçtiğinizde ise muhakkak kuyruk yağıyla yapılan Yüksekova kebabının keyfine varmanız gerekir. Tüm bu lezzetleri tatmak ve nefis yöresel yemeklerle mest olmak için en kısa sürede bir Hakkâri gezisi düzenleyebilirsiniz. Yolculuk konusunda bizden destek alarak sayfamızda yer alan otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman şehri görme imkânına sahip olabilirsiniz. 

Hakkâri’de Konaklama Alternatifleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almasına rağmen oldukça fazla sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Hakkâri, çok çeşitli konaklama alternatifleriyle ihtiyaçlarınıza eksiksiz olarak yanıt verir. Sayfamız üzerinden biletinizi aldığınız gibi şehirdeki konaklama yerlerini incelemeniz ve kendiniz için en ideal olan seçeneklere karar vermeniz gerekir. Böylece erkenden rezervasyonunuzu yaptırabilir ve unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Şehirde hem kent otelleri hem de pansiyonlar bulunur. Bu sayede de herkes kendi bütçesine uyacak seçeneklere rahatlıkla ulaşır. Özellikle şehir merkezinde yer alan otellerde almanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz Yüksekova’da yer alan pansiyonları da görebilirsiniz. Turistik gezi amacıyla şehre giden kişilerin ilk tercihi genellikle Yüksekova'daki konaklama alternatifleri olur. 

Global Bilet olarak sizlere Hakkâri uçak bileti ya da Hakkâri otobüs bileti seçenekleri sunarız. Dilediğiniz zaman sayfamız üzerinden bu seçenekleri inceleyerek tercihinizi yapabilirsiniz. 

Hakkâri’de Ulaşım

Hem kara yolu hem de hava yolu üzerinden kolaylıkla gidebileceğiniz şehre ulaşımınız konforlu ve rahat olur. Dilerseniz otobüs yolculuğunu tercih ederek yol oyunca gezinizin keyfine varabilir dilerseniz de uçak yolculuğunu seçerek kısa sürede şehre adım atma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. 

Eğer yakın bölgelerden şehre gidecekseniz otobüs seferlerini ve bilet seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ankara ya da İstanbul gibi yerlerden şehre gidecekseniz Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Haftanın bazı günlerinde direkt olarak uçuşların olduğu şehre kısa sürede vararak hemen gezi planını hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise şehir içi ulaşımının sorunsuz olduğunu görürsünüz. Halk otobüsü ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarından yararlanabileceğiniz gibi taksiye de binebilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda çok çeşitli alternatifler sunarız. Dilediğiniz zaman sayfamızda yer alan bilet seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular