Mardin - Isparta Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Isparta Şehir Rehberi

Isparta

Isparta Şehir Rehberi

Torosların göz alıcı manzarasını sizlere sunan ve eşsiz lavanta ve gül kokularıyla ziyaretçilerini mest eden Isparta, birbirinden keyifli mekanlarıyla adından sıklıkla bahsettirir. Doğal güzellikleriyle gönülleri fetheder ve her mevsim benzersiz doğasıyla ziyaretçilerine mükemmel bir deneyim yaşatır. 

İlkbahar yaz aylarında doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz, kış aylarında ise Davraz’da kayak keyfi yapabileceğiniz şehirde özellikle lavanta tarlalarının da büyüleyici atmosferine sahip olursunuz. Şehrin muazzam doğasının yanı sıra kültürel birikimi de oldukça dikkat çekicidir. Birçok tarihi mekânıyla ilgi gören şehir, mükemmel bir gezi için oldukça ideal bir alternatif olur. 

Şehri yakından tanımak ve sahip olduğu değerlere bizzat şahit olmak için şehri ziyaret edebilirsiniz. Bu süreçte bizden destek alarak sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Böylece kendiniz için en ideal seçeneğe ulaşarak gerekli işlemleri online olarak gerçekleştirebilirsiniz 

Isparta’da Gezilecek Yerler 

Benzersiz bir doğası olan Isparta, göller bölgesinde yer alır. Sahip olduğu doğal güzellikleriyle adeta cennetten bir kareymiş gibi önünüze serilen şehir, aynı zamanda lavanta ve gül bahçeleriyle de sizi büyüler. Kendine özgü mimarisi olan ve tarihi değerleriyle dikkatleri üzerine çeken şehirde gezilmesi gereken çok sayıda yer vardır. Şehre gittiğinizde özellikle ziyaret etmeniz gereken ilk beş mekân ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Isparta’ya gittiğiniz zaman ilk olarak Lavanta Kokulu Köy’ü görmeniz gerekir. Temmuz ayında şehri ziyaret ederseniz bu yeri görmeden şehirden ayrılmamanız gerekir. Lavanta moruyla kaplanan tarlaların göz dolduran manzarasını seyredebilir ve bu büyüleyici güzelliğin keyfine varmalısınız. 

 

  • Şehrin göz alıcı doğasına bizzat şahit olmak için Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nı görmeniz gerekir. Bu kanyonda doğayla iç içe unutulmaz vakitler geçirebilir ve ayrıca yürüyüş yaparak da keyifli, farklı bir deneyim elde edebilirsiniz. Muazzam bir atmosferi olan kanyonda çam kokusunun rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. 

 

  • Doğayla baş başa olmak isteyenlerin ve trekking meraklılarının ilk adreslerinden biri olan Aziz Paul Yolu’na gitmeniz gerekir. Türkiye’deki ikinci uzun mesafeli yürüyüş alanı olan bu yer, oldukça keyifli ve eğlenceli aktivitelerin yeridir. Burada konforlu kamp alanları vardır. Ayrıca trekking aktivitesinin yanı sıra 2200 metreye kadar tırmanış da yapabilirsiniz.

 

  • Şehre vardığınızda şehir merkezinde de vakit geçirmeniz gerekir. Merkezde yer alan birçok önemli mekân vardır ve bunların hepsi birbirine yakın mesafededir. Özellikle Eski Üzüm Pazarı, Firdevs Paşa Cami, Firdevs Bey Bedesteni, Etnografya Halı ve Kilim Müzesi, Aya Baniya Kilisesi gibi tarihi zenginlikleri ziyaret etmeniz önemlidir. 

 

  • Şehirdeki bir diğer adresiniz ise Kovada Gölü Milli Parkı olur. Eski tarihlerde Eğirdir Gölü’nün bir parçası olan Kovada Gölü, günümüzde ayrı bir göl halinde bulunur. Rengini veren tortular nedeniyle alacalı bir görünüme sahip olan göl, eşsiz bir manzarayı beğeninize sunar. Burada piknik yapabilir ve yürüyüşün keyfine varabilirsiniz. 

Tüm bu güzelliklerin keyfine varmak ve şehri yakından tanımak için sayfamızda yer alan bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Isparta otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. 

Isparta’ya Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Bu güzel şehre gittiğinizde sadece doğal güzelliklerin ve tarihi mekânların değil, aynı zamanda zengin Isparta mutfağının da tadını çıkarabilirsiniz. Birbirinden nefis lezzetleri deneyimleme imkânı sunan Isparta’da özellikle güllü tarifleri deneyebilir, çay eşliğinde haşhaşlı ekmek yiyebilirsiniz. 

Genel olarak Anadolu ve Ege mutfaklarının hâkim olduğu şehirde etli bir pilav türü olan kapunenin tadına bakmalısınız. Ayrıca şehirde oldukça beğeni toplayan çakal helvasını da denemelisiniz. Pekmez ve haşhaşla yapılan bu tatlı, en sevilen lezzetler arasında yer alır. 

Bunlara ek olarak haşhaş helvası, gül şerbeti, yayla çorbası, katmer, keşkek, tandır kebabı, fasulye boranisi, göl lüferi, lavanta çayı gibi yöresel lezzetlere de öğünlerinizde yer vermeniz gerekir. Ayrıca Eğirdir’e giderseniz sazan dolma ve kerevit denemelisiniz. Ayrıca Isparta merkezde Isparta kebabın tadına da bakmalısınız. 

Bu eşsiz lezzetleri deneyimlerken şehrin doğal ve tarihi zenginliklerini görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede ideal bir gezi organizasyonu yapabilirsiniz. 

Isparta’da Konaklama Alternatifleri

Şehre gittiğinizde oldukça fazla sayıda konaklama alternatifi olduğunu görürsünüz. Yılın her mevsiminde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan şehirde butik otellerden 5 yıldızlı lüks otellere kadar farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz. 

Her bütçeye hitap eden seçenekler arasından tercihinizi yapabilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik konaklama alternatiflerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan otellere göz atabilir, böylece gitmek istediğiniz her yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına yakın olduğunuz için kısa sürede çok daha fazla yeri görebilirsiniz.

Eğer kış aylarında kayak yapmaya gidecekseniz Davraz kayak merkezinde yer alan otelleri inceleyerek bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Şayet temmuz ayında şehri ziyaret edecekseniz ve özellikle lavanta bahçelerinin keyfine varmak isterseniz köy evlerinde kalabilir ya da köye yakın otellerden birini seçebilirsiniz. Dilerseniz göl kenarında yer alan otellerden birine de yönelebilir ve muazzam manzaranın keyfine varabilirsiniz. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Isparta uçak bileti ya da Isparta otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklayacağınız yerle ilgili rezervasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Isparta’da Ulaşım

Her mevsim hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok tercih ettiği gezi alanlarından biri olan Isparta’ya ulaşım ise oldukça rahattır. Dilerseniz otobüsle yolculuğu tercih edebilir dilerseniz de Isparta Süleyman Demirel Havalimanı için Türk Hava Yolları bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca sayfalarımızda farklı seyahatleriniz için AnadoluJet bileti seçeneklerini de inceleyerek rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Havalimanıyla şehir merkezinin arası yaklaşık olarak yarım saat sürer. Şehir içi toplu taşıma araçları ise oldukça konforlu ve rahat olur. Otobüs ya da minibüs tercih edebilirsiniz. Böylece gitmek istediğiniz her yere kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak taksiye binebilirsiniz ya da araç kiralayarak çok daha kısa sürede fazla yeri ziyaret edebilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda sunduğumuz seçenekler arasından bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak tercihinizi yapabilir, unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular