Mardin - Karabük Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Karabük Şehir Rehberi

Karabük

Karabük Şehir Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve çok çeşitli aktiviteleriyle ön planda olan Karabük, özellikle doğaseverler tarafından çok sevilen bir şehirdir. Turistik bakımdan da oldukça rağbet gören şehir, Safranbolu bölgesiyle adından sıklıkla bahsettirir. 

Hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde mekânlarından olan bu güzel şehir, tarihi ve kültürel birikimiyle size eşsiz bir gezi deneyimi sunar. Benzersiz doğasıyla ve ilgi çekici tarihi konaklarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bıraktırır. 

Doğa sporları konusunda da ziyaretçilerinin favorisi haline gelen şehirde muazzam bir coğrafya sizi bekler, Doğayla iç içe vakit geçirmenize imkân tanıyan Karabük, birbirinden cazip mekanlarıyla gönlünüzü fetheder. 

Her mevsim keyifle ziyaret edebileceğiniz şehirde kısa ama keyifli bir gezi planlamak isterseniz bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden otobüs bileti seçeneklerine göz atabileceğiniz gibi şehre en yakın havalimanı olan Kastamonu Havalimanı için bilet alternatiflerini de inceleyebilirsiniz. 

Karabük’te Gezilecek Yerler 

Tarihi evlerinden kanyonlara, kalelerinden kamp alanlarına, camilerinden antik kentlerine kadar çok sayıda turistik değeri bünyesinde barındıran Karabük’te gezebileceğiniz birçok yer vardır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan şehirde bronz çağa kadar uzanan bir geçmişi olduğu tahmin edilir. Bu da bünyesinde yer alan yapıların mimarisini eşsiz kılar. 

Sizde tüm bu değerleri bizzat görebilir ve her birini içinize sindirerek inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerleri oldukça fazla olan şehirde görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Karabük söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak Safranbolu Evleri gelir. Benzersiz bir mimarisi olan bu evler, sizi zamanda keyifli bir yolculuğa çıkarır ve unutamayacağınız bir deneyimi sizlere sunar. Her yıl oldukça geniş bir ziyaretçi kitlesine kucak açan bu bölgedeki tarihi yapılar, iki ya da üç katlıdır. Haremlik ve selamlık olarak kullanılan bu evler, iki farklı kısma sahiptir. Giriş kat ise erzak deposu bölümüdür. Havuzu bulunan bu güzel evlerin mimarisinde kullanılan ahşap oymalar ise göz doldurur. 
  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer mekân ise Köprülü Mehmet Paşa Cami’dir. Görkemli bir mimarisi olan ve Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu cami, Osmanlı mimarisinin izlerini taşır. 1661 yılında yapıldığı için 17. yüzyılın mimari özelliklerine sahip olan camide herhangi bir yazıt da bulunmaz.
  • Şehrin tarihi dokusunu muazzam bir şekilde yansıtan Yörük Köyü’nü ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalısınız. Unutulmaz bir deneyim yaşatan bu yer, Safranbolu Evleri’ne benzer. 14. ve 15. yüzyılda bölgeye gelen Yörüklerden miras kaldığı düşünülen bu yapılar, mimari açından da dikkat çekicidir. 2 katlıdır ve odalarda kalem işi süslemeler bulunur. 
  • Şehrin tarihi miraslarını detaylı olarak görmek isteyen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri de Hadrianapolis Antik Kenti olur. Burada Erken Bizans ve Roma dönemine özgü kalıntılar bulunur. Bunlar 3 farklı kilise ve bir sarnıç kalıntısı olarak karşınıza çıkar. Bu eşsiz antik kent, bambaşka bir atmosfere sahiptir. 
  • Şehirde uğramadan gitmemeniz gereken bir diğer yer ise Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’dir. Bu müzede sergilenen eserler tarihin yanı sıra şehir yaşamını da yakından tanıtır. 3 katlı olan müze, özellikle Roma ve Bizans döneminden kalma eserleriyle ön plana çıkar. 

Tarihi zenginliklerinin yanı sıra Yenice Ormanları, Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu gibi eşsiz doğal güzellikleri de olan şehirde unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamızda yer alan en cazip Karabük otobüs biletine sahip olabileceğiniz gibi Kastamonu Havalimanı için en ucuz uçak biletine de ulaşabilirsiniz.

Karabük’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Osmanlı mutfağını hâkim olduğu Karabük’e özgü yöresel yemekler, ziyaretçileri mest eder. Birbirinden nefis lezzetleri deneme imkânı sunan şehirde tadına doyamayacağınız yemeklerle gezinizi çok daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Şehre adım attığınız gibi bir nevi erişte yemeği olan cevizli keşli yayım deneyebilir, şehre özgü olan ve mantıya benzeyen peruhinin tadına bakabilirsiniz. Eşsiz bir lezzet sunan tereyağlı uzun pakla fasulye yiyebileceğiniz gibi kıymalı pidenin ıspanaklı şekli olarak düşünebileceğiniz bükmenin keyfine de varabilirsiniz. 

Oldukça zengin bir mutfağı olan şehirde kuzudan yapılan bütün et lezzetini, susamı olmayan cimitsiz simiti, 48 yufkadan oluşan Safranbolu baklavasını, sıcak ya da soğuk ikram edilen safranlı zerdeyi, kızılcıktan yapılan kiren şerbetini ve eşsiz bir deneyim sunan Safranbolu lokumunu denemeniz gerekir. 

Bunlara ek olarak kuyu kebabı, etli yaprak sarma, safran çayı, bağlar gazozu, cevizli köy çöreği, Yörük Köyü ıspanaklı kıymalı gözleme gibi lezzetler de Karabük mutfağında önemli bir yere sahiptir. 

Sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir ve tercihinizi yapabilirsiniz. Otobüsle doğrudan şehir merkezine giderken uçakla Kastamonu Havalimanı’na gitmeniz, oradan da otobüsle ya da taksiyle Karabük şehir merkezine gitmeniz gerekir. 

Karabük’te Konaklama Alternatifleri

Karadeniz'in en güzel şehirleri arasında yer alan Karabük'e yılın dört mevsimi yerli ve yabancı ziyaretçiler akın eder. Bu nedenle şehirdeki konaklama alternatifleri de oldukça fazladır. Dilerseniz kent otellerinde kalabilir ya da restore edilerek otel haline getirilen tarihi konaklara yönelebilirsiniz. 

4 ya da 5 yıldızlı konforlu otellerin yanı sıra butik ve mütevazi butik oteller de bulunur. Bu sayede bütçenize ve beklentilerinize uyacak seçimler yapma imkanınız olur. Şehrin tarihi dokusunu hissettiren tarihi konaklar büyük ilgi görür. Konaklamak için Karabük şehir merkezini seçebileceğiniz gibi Safranbolu ilçesinde yer alan konaklama yerlerini de tercih edebilirsiniz. Tarihi ve mistik dokusu ile dikkat çeken Safranbolu’da daha çok butik otel bulunur. Bunların büyük bir kısmı eski konakların restore edilmesi ile oluşmuştur. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçenekleri arasından tercihinizi yaptıktan sonra vakit kaybetmeden konaklama yerinizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. 

Karabük’te Ulaşım

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve geziseverlerin gözde şehirlerinden biri olan Karabük’e ulaşım oldukça rahattır. Türkiye’nin her yerinden şehre otobüsle varabileceğiniz gibi Kastamonu Havalimanı üzerinden de şehre geçiş yapabilirsiniz. Hava limanıyla şehir merkezi arası ortalama bir buçuk saat sürer. Sayfamız üzerinden otobüs için bilet seçeneklerini inceleyebilir ya da Kastamonu Havalimanı için Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir merkezinde ise belediye otobüslerinden ya da özel minibüslerden yararlanarak dilediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Dilerseniz taksiye binebilir ya da araç kiralayarak yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Safranbolu ve Karabük şehir merkezi arası ise 8 km olduğu için ulaşım sorun yaratmaz. 

Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda oldukça zengin bir seçenek yelpazesi sunarız. Böylece ister Kastamonu Havalimanı için bilet alabilir isterseniz de otobüs yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular