Mardin - Kırşehir Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Kırşehir Şehir Rehberi

Kırşehir

Kırşehir Şehir Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve oldukça köklü bir tarihe sahip olan Kırşehir, Hititler döneminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle oldukça zengin bir kültür birikimine sahiptir. Tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleri ile adından sıklıkla bahsettiren şehrin doğal güzellikleri de dikkat çekicidir. Özellikle dünya genelinde popüler olan ve muazzam bir ziyaretçi akınına ev sahipliği yapan Kapadokya’ya geçiş kapısı olan Kırşehir, aynı zamanda sahip olduğu kaplıcalarla her mevsim ilgi odağı olur. 

İki ya da üç günlük bir geziyle oldukça keyifli vakit geçirmenize imkân tanıyan şehri keşfetmek için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden Kırşehir otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve dilediğiniz zamanda şehre konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. İsterseniz Nevşehir Tuzköy Havalimanı’na uçarak da Kırşehir’e geçiş yapabilirsiniz. 

Kırşehir’de Gezilecek Yerler 

İç Anadolu Bölgesi’ndeki en sevilen şehirlerden biri olan Kırşehir, çok eski tarihlerden bu yana yaşayan bir kent olarak varlığını sürdürdüğü için çok çeşitli tarihi yapılara ve eserlere ev sahipliği yapar. Böylece şehre gittiğinizde gezebileceğiniz çok sayıda tarihi mekân ortaya çıkar. 

Şehre gittiğinizde eşsiz manzarasıyla gönülleri fetheden çok sayıda yer de bulunur. Bu nedenle geziniz dolu dolu geçer ve şehri gezmeyi kolay kolay bitiremezsiniz. Şayet daha önce görmediyseniz Kapadokya’yı kesinlikle ziyaret etmeniz gerekir. Kapadokya’nın ardından muhakkak görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kırşehir’e gittiğinizde ilk olarak Cacabey Gökbilim Medresesi’ni görmeniz gerekir. Cacabey Meydanı’nda yer alan bu yapı, 1272 yılında matematik, fen ve astronomi alanında eğitim verilen bir medrese olarak inşa edilmiştir. Unesco Geçici Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 

 

  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi olur. Bu iki mekân dip dibedir. Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarla bulunan eserlerin sergilendiği müze sizi eşsiz bir tarihi yolculuğa çıkarır. Japon Bahçesi ise 1993 yılında yapılmıştır. Kalehöyük kazılarının başlaması anısına yaptırılan bu bahçe, Japonya sınırları dışında yer alan en büyük Japon bahçesidir. 

 

  • Doğayla iç içe vakit geçirmek ve şehrin eşsiz doğasına şahit olmak için Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ni ziyaret etmeniz gerekir. Tuzlu bir iç göl olan bu yerde 187 çeşit kuş türü bulunur. Bu muazzam yeri ziyaret ederek başta flamingolar olmak üzere pek çok kuş türünü çıplak gözle görme imkânınız olur.

 

  • Bir sonraki rotanız ise Kesikköprü ve Kesikköprü Kervansaray’ı olmalıdır. Selçuklu döneminden kalan Kesikköprü, 1248 yılında yapılmıştır. Bu köprünün hemen yanı başında yer alan ve köprüyle aynı sene içerisinde yaptırılan kervansarayı da görebilirsiniz.

 

  • Şehirde görmeniz gereken yerlerden biri de Kırşehir Yeraltı Şehirleri’dir. Roma döneminde yapılan ve Hristiyanları korumak, ibadet etmek amacıyla inşa edilen bu yer altı şehirleri, benzersiz bir atmosfere sahiptir. ,

Şehirdeki tüm değerleri görmek için sayfamızda yer alan en cazip Kırşehir otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz Nevşehir’deki havalimanı için en ucuz uçak bileti seçeneklerine göz atarak uçakla yolculuğu da tercih edebilirsiniz. 

Kırşehir’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Köklü bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip olan şehirde yöresel lezzetler de oldukça dikkat çekicidir. Anadolu mutfağının hâkim olduğu Kırşehir’de eşsiz yemekler sizi bekler. Şehrin doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini keşfederken Kırşehir mutfağının da keyfine varabilirsiniz. 

Hemen hemen her damak zevkine hitap eden çeşitliliğe sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Kırşehir, kendine özgü yöresel yemekleriyle ön plana çıkar. Özellikle et ve bakliyat içeren lezzetlerin ortaya çıkarıldığı şehirde çok çeşitli sebzeler ve meyveler de sofralarda yerini alır. Şehre gittiğinizde yöresel lezzetleri deneyimlemek amacıyla düğün çorbası, tandırda çömlek paça, lepe, Kırşehir köftesi, aside tatlısı, çullama, pekmezli kete gibi tatlara yönelmeniz gerekir. 

Birbirinden leziz yemeklerin keyfine varmak ve bu süreçte şehrin benzersiz doğasına bizzat şahit olmak için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Şehre direkt olarak otobüsle gidebileceğiniz gibi Nevşehir için uçak bileti alarak Kırşehir’e aktarma da yapabilirsiniz. 

Kırşehir’de Konaklama Alternatifleri

Adından sıklıkla bahsettiren Kapadokya’nın yanı sıra çok çeşitli tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleri nedeniyle oldukça zengin bir ziyaretçi kitlesine kucak açan şehir, oldukça fazla sayıda konaklama alternatifine sahiptir. 

Dört mevsim ziyaretçi akınına uğrayan şehirde butik otellerin yanı sıra 4 ya da 5 yıldızlı lüks oteller de bulunur. Şehir merkezinde yer alan oteller arasından seçim yapabileceğiniz gibi Akçakent Çiçekdağı ve Mucur civarında yer alan konaklama alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. 

Şayet şehre kaplıcaların şifalı sularından yararlanmak amacıyla gidecekseniz termal oteller arasından de seçiminizi yapabilirsiniz. Her bütçeye uygun konaklama yerinin yer aldığı Kırşehir’de kolaylıkla kalacağınız oteli bulabilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ve vakit kaybetmeden konaklama yerinizi de ayarlayabilirsiniz. 

Kırşehir’de Ulaşım

İç Anadolu Bölgesi’nde her sene çok sayıda turiste kucak açan Kırşehir’e ulaşım oldukça rahattır. Hemen hemen her şehirden Kırşehir’e dilediğiniz saatlerde otobüs için bilet bulmanız mümkündür. Bu sayede rahat ve konforlu bir seyahate sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte şehirde havalimanı yoktur ancak isteyenler şehre 80 km uzaklıkta olan Nevşehir Tuzköy Havalimanı için Türk Hava Yolları bileti alabilir ya da AnadoluJet bileti için rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de kendiniz için en ideal olan seçeneğe yönelerek şehre kolaylıkla gidebilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise otobüs ya da dolmuş kullanarak istediğiniz herhangi bir yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Daha hızlı olması adına taksiye binmeyi de tercih edebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere çok zengin bir çeşitlilik ile otobüs bileti seçeneği sunarız. Bunlar arasından tercihinizi yapabileceğiniz gibi Nevşehir için AnadoluJet ve THY bileti seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Böylece gezinizin ilk adımına atabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular