Mardin - Manisa Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Manisa Şehir Rehberi

Manisa

Manisa Şehir Rehberi

Ege Bölgesi’nde yer alan Manisa, İzmir’den sonraki en büyük ikinci şehirdir. Oldukça gelişmiş olan bu güzel şehir, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Çok eski tarihlerden bu yana Hititler, Frigler, Lidyalılar, Romalılar gibi çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Manisa, tarihi ve kültürel değerleriyle adından sıklıkla bahsettirir.

Özellikle Osmanlı Dönemi’nden kalma pek çok kültürel değere sahip olan şehir, “Şehzadeler Şehri” olarak da adlandırılır. Kültürel zenginlikleri ve tarihi mirasları ile büyük ilgi gören şehrin doğal zenginlikleri de ziyaretçilerini büyüler. Aynı zamanda termal zenginlikleri ile şifa arayan kişileri de en güzel şekilde evinde ağırlar. 

Siz de camilerden kalelere, müzelerden antik kentlere, kaplıcalardan milli parklara kadar pek çok değeri keşfetmek için Manisa gezisi düzenleyebilirsiniz. Bu noktada bizden destek alabilir ve bu güzel şehri görmek için sayfamız üzerinden Manisa otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dilerseniz de İzmir’e uçakla gelebilir ve oradan Manisa’ya geçiş yapabilirsiniz. 

Manisa’da Gezilecek Yerler 

Tarihi ve kültürel birikimiyle ön plana çıkan Manisa’da birbirinden ilgi çekici mekânları görebilir ve unutulmaz bir gezinin keyfini çıkarabilirsiniz. Oldukça zengin değerlere sahip olan şehirde gezmeniz gereken çok sayıda yer vardır. Sadece tarih meraklıları değil, aynı zamanda doğa tutkunlarının da gözde şehirlerinden biri olan Manisa’da ziyaret etmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle şehrin simgesi haline gelen Manisa Kalesi’ni görmeniz gerekir. Şehir merkezinde yer alan bu tarihi yapı, sahip olduğu benzersiz dokusuyla sizi tarihi bir yolculuğa çıkarır. Kalenin yapıldığı tarih halen bilinmemekle birlikte yapının Helenistik dönemde bile var olduğu tahmin ediliyor. Kale iç ve dış kale olmak üzere farklı iki bölümden oluşmuştur.
  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer nokta ise Manisa Müzesi olur. Çok eski tarihlerden bu yana sayısız medeniyete topraklarında can veren şehrin tarihi eserleri de oldukça fazladır. Bu parçalar bu medeniyetlerin yaşam şartları ve dini inançları konusunda oldukça bilgi verir. Sizi zamanda yolculuğa çıkaran müzeyi gezmeyi ihmal etmemelisiniz. 
  • Şehirde çok sayıda kaplıca vardır. Bunlar arasında yer alan Kurşunlu Kaplıcaları oldukça popülerdir. Siz de bu kaplıcayı ziyaret ederek sadece şifalı suyundan fayda sağlamaz, aynı zamanda sokakları ve yeşillikleri ile cennetten bir köşe misali sizi karşılayan doğal güzelliğin keyfine varabilirsiniz. Salihli ilçesinde yer alan bu yer görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  •  Şehrin en gözde mekânlarından biri de Manisa Kent Ormanı olur. Uncubozköy Mahallesi yakınlarında bulunan bu büyüleyici yer hem şehir halkı hem de ziyaretçiler için mükemmel bir soluk noktasıdır. Böylece doğayla iç içe huzurlu ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. 
  • Manisa söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk isimlerden biri de Spil Dağı Milli Parkı’dır. Bu güzel yerde eşsiz bitki örtüsünün yanı sıra tavşan, tilki, kurt, domuz, sincap, kirpi gibi çok çeşitli hayvanlar da yaşar. 1968 yılından bu yana milli park olarak kabul edilen mekan, yeşilin bin bir tonuyla sizi mest eder. Burada piknik yapabilir ya da oyun alanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca dağcılık gibi çok çeşitli aktivitelere de katılabilir ya da doğada yürüyüş yapmanın keyfine varabilirsiniz. 

Manisa’da yer alan tüm değerleri keşfetmek ve unutulmaz bir gezi geçirmek için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden en cazip Manisa otobüs biletine sahip olabileceğiniz gibi İzmir için en ucuz uçak biletine de ulaşabilirsiniz. Böylece aktarma yaparak kolaylıkla şehre erişim sağlayabilirsiniz. 

Manisa’ya Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Manisa'ya gittiğinizde eşsiz doğanın ve büyüleyici tarihi mekânların yanı sıra nefis lezzetlerin de tadını çıkarabilirsiniz. Manisa mutfağı oldukça zengindir ve lezzetli tatları beğeninize sunar. Şehre gittiğinizde ilk olarak şehirle özdeşleşen mesir macunu karşınıza çıkar. Bu macun 41 farklı baharattan yapılır ve şifalı yapısı ile birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Bu leziz macunun yanı sıra şehirde sultan çayını da denemeniz gerekir. 

Ayrıca kâğıt kebabıyla adından sıklıkla bahsettiren şehirde meşe odununda pişen odun köftesini tatmalısınız. Kuzu etinden yapılan kula güveci de deneyenleri mest edecek güzelliktedir. Bunlara ek olarak şekerli pide tatlısı, bohça kebabı, keşkek, kapama mantı, börülce tarator, mantar tatlısı ve sinkonta gibi lezzetler de yöreye özgü yemekler arasında yer alır. 

Şehirde keyifli vakit geçirirken tüm bu lezzetleri de deneyimlemek için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dilerseniz Manisa’ya otobüs bileti alarak doğrudan geçiş yapabilir ya da İzmir’deki havalimanı için uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için en ideal olan yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz. 

Manisa’da Konaklama Alternatifleri

Şehre gideceğiniz zaman konaklayacağınız yeri de önceden ayarlamanız gerekir. Konaklama alternatifleri açısında şehir oldukça zengindir. Dilediğiniz gibi bir yerde konaklama şansınız olur. Dilerseniz butik otellere göz atabilir ya da 4, 5 yıldızlı lüks otellere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda konuk evlerinden apart otellere kadar pek çok farklı seçenek de bulunur. 

Şehirde konaklayacağınız zaman ilk önce hangi bölgede kalmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Dilerseniz Manisa merkezde konaklayabilir dilerseniz de Alaşehir, Akhisar, Salihli, Kula ya da Turgutlu ilçelerinde kalabilirsiniz. 

Bunlara ek olarak termal tesislere göz atabilir ve buralarda kaplıcaların keyfine varabilirsiniz. Doğayla iç içe olmayı sevenler arasındaysanız Spil Dağı’ndaki milli parkı içerisinde çok çeşitli yayla evlerini de tercih edebilirsiniz. Bu evler her mevsim size hizmet verir. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz zengin bilet seçeneklerini inceleyerek kendiniz için en ideal şartlara sahip olan alternatifleri değerlendirebilirsiniz. 

Manisa’da Ulaşım

Ege’nin en sevilen şehirlerinden biri olan Manisa’ya ulaşım oldukça rahattır. Demir yolunun yanı sıra kara yolu veya hava yolu ulaşımını da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Web sitemiz üzerinden otobüs için mevcut olan tüm bilet seçeneklerini inceleyebileceğiniz gibi uçakla yolculuğu da düşünebilirsiniz. Manisa şehrinde havalimanı olmamasına rağmen oldukça yakın olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu havalimanı ile Manisa merkez arası 40 km’dir. Şehre geçiş ise sorunsuz olur. 

Manisa'da şehir içi ulaşım da pratik olur. Ulaşım genel olarak otobüslerle gerçekleştirilir. İstediğiniz her yere kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte sabah 7 akşam 10 arasında çalışan otobüsler, bu saatlerin dışında kalan kısımda hizmet vermez. Bu nedenle taksiye binmeniz gerekebilir. Dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere birbirinden cazip bilet seçenekleri sunarız. Otobüs biletlerinin yanı sıra İzmir için AnadoluJet ve THY bileti konusunda da oldukça zengin bir seçenek yelpazesine sahip olursunuz. Böylece yolculuğunuz konusunda endişe etmenize gerek kalmadan Manisa için gezi planlaması yapabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular