Mardin - Yozgat Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Mardin Şehir Rehberi

Mardin

Mardin Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Mardin, iki önemli nehrimiz olan Dicle ve Fırat nehirleri arasındadır. Kendine özgü dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatan şehir; camilerinden manastırlarına, kiliselerinden taş evlerine, tarihi çarşılarından müzelerine kadar çok çeşitli değerleriyle dikkatleri üzerine çeker. 

Şehre gezi düzenlediğinizde dopdolu bir program düzenleyebilir ve unutulmaz bir gezinin mimarı olabilirsiniz. Çok eski tarihlerden bu yana Kürtlere, Süryanilere, Ezidilere ve Araplara topraklarında can veren bu güzel şehir, tüm bu kültürlerin iç içe geçtiği bir birikime sahiptir. Bu sayede şehri ziyaret ettiğinizde eşsiz bir kültürel miras ile karşı karşıya kalırsınız. 

Çok çeşitli inançların ve kültürlerin bir araya geldiği bu şehirde hoşgörü ön planda olur. Bu nedenle “Dillerin ve Dinlerin Şehri” olarak ifade edilen Mardin, hem yabancı hem de yerli turistlerin oldukça merak ettiği şehirlerin başında gelir. 

Siz de bu benzersiz şehri yakından tanımak için bizden destek alabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak sayfamız üzerinde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir, sizin için uygun koşulları sağlayan biletin rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. 

Mardin’de Gezilecek Yerler 

Tarihi zenginlikleriyle ve benzersiz kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız yer vardır. Camileri, medreseleri, müzeleri, çarşıları, antik kentleri ile dolu dolu bir şehir olan Mardin’de görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirde eşsiz mimarisiyle göz dolduran çok sayıda cami vardır. Bunların başında ise Mardin Ulu Camii gelir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, şehrin gözde mekânlarındandır. Eski Mardin’de yer alan ve büyük ilgi gören bu cami, Artuklulardan kalmadır. Hem avluyu hem de caminin içini gezmenizi tavsiye ederiz. 
  • Şehrin birbirinden güzel medreseleri arasında Zinciriye Medresesi ön plana çıkar. Her daim oldukça kalabalık bir yerde olan bu medresenin taş merdivenleri büyük ilgi toplar. Mezopotamya esintilerini taşıyan bu tarihi yapı, iki katlıdır. İçerisinde eğitim verilen küçük odalar, avlu, cami ve türbe yer alır. 
  • Birbirinden farklı inançların yer aldığı şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Bunlardan Kırklar Kilisesi’ni görmeniz gerekir. Diğer bir adı Mor Behnam olan kilise, yüzyıllardır ibadete açıktır. 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen yapının avlusu ve içi ziyarete açıktır. 
  • Mardin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Deyrulzafaran Manastırı olur. Mor Hananyo olarak da bilinen manastır, şehirdeki birçok manastırdan sadece biridir. Burası merkeze 8 km kadar uzaklıktadır ve taksi ile ulaşımını sağlamanız gerekir. Eşsiz mimarisiyle mest eden yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Son olarak Dara Antik Kenti görmelisiniz. Tarihin büyüsüne kapılmanıza neden olan bu kent, sahip olduğu benzersiz atmosferle gönülleri fetheder. Mezopotamya’nın Efes’i olarak da isimlendirilen mekânın Ö. 3. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilir. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen kent, muazzam bir dokuya sahiptir. 

Tarihi değerleriyle adından sıklıkla bahsettiren şehrin güzelliklerine bizzat şahit olmak için bizden destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine göz atmanız olur. Böylece en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Mardin otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede sıra dışı ve eğlenceli bir gezi planlamasını en makul fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Mardin’e Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Mükemmel bir şehir olan Mardin, sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarla ziyaretçilerini şaşırtır. Bu zenginlik Mardin’in mutfağına da yansır. Şehre gittiğinizde birbirinden nefis yöresel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Özellikle kuzu tandır, kaburga dolması, alluciye soslu kuzu kolu, tirozi turşusu, içli köfte, mumbar ve sembusek gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. 

Şehirde yöresel lezzetleri sunan çok çeşitli restoranlar ve konaklar bulunur. Böylece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde merak ettiğiniz lezzetleri deneme imkânı bulursunuz. Özellikle çağla ve kuzu etinden yapılan yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fıstıklı kebabı da oldukça meşhur olan şehrin birbirinden leziz yemekleri vardır. 

Şehre gittiğinizde cevizli sucukların da tadına bakmanız gerekir. Muazzam bir tat bırakan bu lezzet, ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Ayrıca hayalet adı verilen mavi badem şekerlerinden de alarak evinize götürebilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Mardin’de gezip tozarken yemek molalarınızda da eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Bu güzel şehri yakından görmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin’de Konaklama Alternatifleri

Mardin’e gitmeden önce biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yeri ayarlamanızı öneririz. Böylece gezi sırasında bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şehirde konaklama olarak çok çeşitli alternatifler bulunur. Bu noktada butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks otellere de yönelebilirsiniz. 

Konaklayacağınız yeri belirlerken şehrin Eski ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrıldığını bilmeniz gerekir. Genel olarak gezilmesi ve görülmesi gereken mekanlar Eski Mardin bölgesinde yer alır. Bu nedenle bu bölgede yer alan konaklama alanlarına göz atmanız yararınıza olur.

Şehirde genellikle küçük olan butik oteller tercih edilir. Hem ekonomik olan hem de sıcak ve samimi bir ortam sunan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tarihi konaklarda da kalabilirsiniz. Bu tür tarihi konaklar mimari dokuları ve eşsiz dekoratif özellikleri ile beğeni toplar. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Mardin uçak bileti ya da Mardin otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir, ardından konaklama yerinizi planlayabilirsiniz. 

Mardin’de Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olmasına rağmen Mardin’e ulaşım oldukça rahattır. Dilerseniz kara yolunu tercih ederek otobüse binebilir dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa ve konforlu bir deneyim sunması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih eden ziyaretçiler, Türk Hava Yolları bileti alabileceği gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Siz de şehre gitmeye karar verirseniz bizden destek alabilir ve sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Mardin havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahattır. Yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım konusu ise biraz karışıktır. Şehrin ara sokaklarının birçoğuna araç giremez. Bu nedenle mümkün olduğunca yürümeniz gerekir. Belirli noktalara kadar minibüs kullanabilir, kalan mesafeyi ise yürüyebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ya da otobüs yolculuğuna yönelebilirsiniz. Böylece unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Yozgat Şehir Rehberi

Yozgat

Yozgat Şehir Rehberi

Çevresindeki illere göre gelişimi biraz daha geride olan Yozgat, özellikle son yıllarda kalkınma konusunda önemli adımlar atar. Anadolu’nun göbeğinde yer alması nedeniyle tarih boyunca çok sayıda farklı medeniyete topraklarında hayat veren şehirde yapılan kazı çalışmalarıyla oldukça ilgi çekici tarihi eserlere rastlanır. Aynı zamanda tarihi yapılarıyla dikkat çeken şehri görmeden Anadolu kültürünü tanıyorum dememek gerekir. 

Özellikle merkeze bağlı olan Damsasan, Büyüknefes ve Gündoğdu köylerinde birçok tarihi kalıntıya rastlanır. En belirgin kalıntıların ise daha çok Hititlerden kalma olduğu bilinir. Bunun yanı sıra Frigler, Persler, Kimmerler, Makedonyalılar ve Galatlar gibi topluluklardan da esintiler taşıyan bu şehir, kültür turizmi açısından görülmeye değer bir yer olarak karşınıza çıkar. , bu yerleşim kalıntıları görülmektedir.

İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan ve keyifli bir gezi deneyimi yaşamanıza imkan tanıyan bu güzel şehri görmek için bizden destek alabilirsiniz. Dilerseniz sayfamız üzerinden otobüs bileti alternatiflerine bakabilir dilerseniz de çevre civarlarda yer alan havalimanları için uçak seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede sizin için ideal koşulları sunan bileti alarak keyifli ve konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Yozgat’ta Gezilecek Yerler 

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Yozgat, tarihi ve kültürel miraslarıyla dikkatleri üzerine çeker. Ayrıca birbirinden ilgi çekici kaplıcalarıyla ziyaretçilerini ağırlayan ve binbir derde deva olan şehir, çok sayıda gezilecek yeriyle sizi şaşırtır. Şehre adım attığınız gibi gezmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Tarihte unutulmaz bir gezintiye çıkmak için Behramşah Kalesi’ni görmeniz gerekir. Türkiye’de bulunan kaleler arasında en küçüklerden biri olan bu minik kale, Gıyaseddin Keykavus’un emirlerinden biri tarafından yaptırılmıştır. Bu tarihi kaleyi gezmeden şehirden ayrılmamalısınız. 
  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Çapanoğlu Camii olur. Caminin kim tarafından ne zaman yaptırıldığı oldukça kafa karıştırıcıdır. Caminin iç kısmı 1779 yılında Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın oğlu tarafından yaptırırken caminin dış kısmı ise 1795 yılında kardeşi Süleyman Bey tarafından inşa ettirilir. Tüm şehri gören cami, benzersiz işlemeleriyle göz doldurur. 
  • Eşsiz mimarisiyle beğeni toplayan Karslıoğlu Konağı’nı görmeniz gerekir. Yusuf Karslıoğlu Konağı olarak da bilinen bu güzel yapı, 1883 yılında yaptırılmıştır. Kültür turizmi kapsamında ilgi gören yapılardan biri olan bu konağın Atatürk’ü de ağırladığı bilinir. 
  • Şehrin sahip olduğu değerlerin başında Karabıyık Köprüsü gelir. 1516 yılında inşa edilen köprü, Kanak Suyu üzerinde yer alır ve 54 metre uzunluktadır. Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan bu yapı, Osmanlı mimarisinden esintiler taşır. 2018 yılında restore edilerek tekrar kullanıma açılan bu köprüyü görmeniz gerekir. 
  • Şehrin birbirinden şifalı sularına ev sahipliği yapan kaplıcaları arasında özellikle Basilica Therma ön plana çıkar. Roma Hamamı olarak da bilinen bu güzel mekana gitmeden şehirden ayrılırsanız çok şey kaçırırsınız. Roma döneminden kalma bu kaplıcanın olduğu yerde antik kent de bulunur. Böylece hem tarihi bir yolculuğun keyfine varabilir hem de kaplıcanın binbir derde deva suyundan faydalanabilirsiniz. 

Bu Anadolu şehrini yakından tanımak ve sahip olduğu değerleri keşfetmek için sayfamızı inceleyebilir, en cazip Yozgat otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz yakında yer alan havalimanları için en ucuz uçak biletine de ulaşabileceğiniz. Böylece gezinizin hem konforlu hem de ekonomik olmasını sağlayabilirsiniz. 

Yozgat’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Anadolu mutfağının hâkim olduğu Yozgat’a özgü yöresel yemekler, birbirinden nefis seçenekleriyle gönülleri fetheder. Siz de bu güzel şehre gittiğinizde sadece gezmenin değil, aynı zamanda lezzetli yemekler yemenin de keyfine varabilirsiniz. 

Şehirde yemeklerinize bulama çorbasıyla başlamanızı tavsiye ederiz. Yozgat’ta oldukça meşhur olan bu çorba, leziz tadıyla ziyaretçileri şaşırtır. Bir diğer çorba seçeneğiniz ise arabaşı olur. Eşsiz bir lezzete sahip olan çorba, büyük ilgi görür. Bunlara ek olarak düğürcük ve sakala sarkan çorbası seçeneklerini de denemeniz gerekir. 

Ana yemekler söz konusu olduğunda ise testi kebabı ilk tercihiniz olabilir. Kuşbaşı kuzu etinden yapılan bu kebap, herkesin gözdesi haline gelir. Ayrıca çapçup mantı, çiğdem pilavı, madımak yemeği, pezzik cacığı gibi lezzetler de sevilen seçenekler arasındadır. Atıştırmalık olarak ise Yozgat böreği, mayalı bazlama deneyebilirsiniz. Bunlara ek olarak parmak çörek, altüst böreği gibi lezzetler ön plana çıkar. Şehrin en sevilen tatlısı da incir uyutması olur. 

Tüm bu lezzetleri denemek ve şehri kültürel açıdan bizzat tanımak için bizden destek alarak güzel bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için ideal bir gezi planı oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz. 

Yozgat’ta Konaklama Alternatifleri

Son dönemlerde gelişen ve yenilenen şehri ziyaretçi sayısında da artış görünür. Bu durum konaklama alternatiflerinin zenginleşmesine de imkan tanır. Şehir merkezinde küçük ve mütevazi butik oteller olduğu gibi 4 ya da 5 yıldızlı lüks oteller de bulunur. 

Bu alternatifler arasından seçim yaparken bütçenize ve konaklayacağınız tesisten beklentilerinize bağlı olarak hareket edebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde bulunan oteller arasından seçim yaparsanız toplu taşıma araçlarına da yakın olursunuz. Bu sayede gitmek istediğiniz her yere rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz bilet seçenekleri arasından tercihinizi yaptıktan sonra vakit kaybetmeden konaklama yerinizi ayarlayarak tatiliniz sırasında bu konuda sorun yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

Yozgat’ta Ulaşım

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu güzel şehrin ulaşımı da çok rahattır. Türkiye’nin her yerinden şehre düzenli olarak otobüs seferleri bulunur. Bunlar için mevcut bilet seçeneklerini sayfamızda görüntüleyebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. 

Şehirde havalimanı bulunmamasına rağmen uçakla da şehre kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehrin civarında yer alan Kayseri, Ankara, Sivas ya da Amasya gibi şehirlerdeki havalimanlarına geçiş yaparak şehre otobüsle aktarma yapabilirsiniz. Uygun fiyat koşullarına erişmek için sayfamız üzerinden Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. 

Şehirde toplu taşıma araçları da düzenlidir. Halk otobüsüne binebilir ya da dolmuş tercih edebilirsiniz. Dilerseniz taksi seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçeneklerini inceleyebilir ya da otobüs seferlerine göz atabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular