Van - Gümüşhane Uçak Bileti

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa
Yarın

Van Şehir Rehberi

Van

VAN ŞEHİR REHBERİ

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, Türkiye’nin en büyük gölüne ve en çok konuşulan efsanesine ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Doğal güzellikleri ve tarihi ile göz dolduran Van, Doğu’nun en güzel şehirlerinden biridir. Dünyada yaşanılan en eski şehirler statüsüne sahiptir ve tarihinin MÖ 5000 senesine dayandığı düşünülür. Hurri, Hitit, Urartu ve Pers gibi devletlerin hüküm sürdüğü bu topraklara en son Bizans devleti hakimiyet kurmuş ve ardından İslam devletlerinin eline geçmiştir.

Türkiye’de hayvancılığın en fazla geliştiği ikinci şehirdir. 430 km’lik sahil şeridi ile küçük bir deniz olan Van Gölü başta olmak üzere keşfedilmesi gereken birçok yeri bulunur. Yazın yemyeşil otlarla, kışın bembeyaz karla kaplı olan dağ manzaralarını görmek için Van otobüs biletlerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Kış turizmini sevenler Geveli’de kayak yapma imkanı bulabilir. Haziran ayında gelecek turistler İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali ile Eylül ayında yapılan Flamingo Göçü Festivali’ne denk gelmek isteyebilir. 

 

Van’da Gezilecek Yerler

Şehirde görülmesi gereken pek çok doğal ve tarihi güzellik bulunuyor. Kültürel açıdan zengin olan Van’da şehir içinde ve kırsal bölgelerde eşsiz manzaralar görmek mümkün. Tüm bunları keşfetmek için uzun bir süre gerekse de mutlaka görmeniz gereken 5 yeri sizin için sıraladık;

  • Van seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında şüphesiz Van Kalesi gelir. Urartular tarafından inşa edilen kalenin MÖ 800’lü yıllara dayanan köklü bir tarihi vardır. Şehir merkezine oldukça yakın olduğu için turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Ayrıca Van Gölü kenarındaki benzersiz konumu sayesinde harika manzaralar sunar.
  • Van Gölü üzerinde bulunan Akdamar Adası ve bu adada yer alan Akdamar Kilisesi de ziyaretçilerini büyülemek için bekler. Ermeni kralı tarafından bir keşişe inşa ettirilen kilisenin taş kabartmaları oldukça değerlidir. Günümüzde hala ayin yapılan ve ziyaretçilere açık olan kilisenin çevresindeki doğal güzelliklerle uyumu mutlaka görülmeye değer.
  • Coğrafi güzelliklere hayır diyemeyenler için Vanodokya veya Van travertenleri listede olması gereken yerlerden. Vanodokya, püskürme sonucu dağılmış olan lavların rüzgar aşındırması sebebiyle aşınmasıyla şekil almış ve bu peri bacalarını oluşturmuş. Öte yandan Pamukkale’deki gibi travertenler görmek isterseniz de Van travertenlerini ziyaret edebilirsiniz.
  • Kültürel açıdan en zengin olan yerlerden biri de Van Evleri’dir. Ermeni isyanları sonucunda yakılan evlerin yeniden inşa edilmesiyle oluşturulmuş geleneksel evler en fazla ziyaretçi alan yerlerdendir.
  • Van deyince akıllara ilk gelenlerden biri de Van kedisidir. Bembeyaz tüyleri ve biri mavi biri yeşil olan gözleriyle görenleri kendine hayran bırakan kedileri ziyaret edebileceğiniz Van Kedi Evi’nde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Bu güzel şehri yakından tanımak için otobüs bileti veya uçak bileti alarak uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

 

Van’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Van, başta İran ve Arap mutfakları olmak üzere çeşitli kültürlerin etkilerini yansıtan bir yöredir. Tarihte İpek Yolu’nun üzerinde yer almış olmasının, bu çeşitlilik üzerindeki etkisi büyüktür. Coğrafya ve hayvancılığın gelişmişliği hesaba katıldığında et tüketiminin de hayli yüksek olduğunu söylemeliyiz. 

Van’da ne yenir denildiğinde herkesin aklına ilk gelen Van kahvaltısıdır. 20 çeşit yöreye özgü tatların bir araya gelmesiyle damaklarda lezzet patlamasına yol açan Van kahvaltısında kete, martuga, gavut, otlu peynir, kavurmalı yumurta, cacık gibi tarifler bulunur. Kete çörek, martuga bir çeşit omlet veya helva, gavut ise esmer buğday ve süt ile hazırlanan bir tariftir. Kahvaltı servisleri çok erken saatte, 04.00’da başlar ve öğlene kadar devam eder.

Akşam için turistlerin en fazla tercih ettiği yemek, Muradiye Şelalesi ile ünlenen inci kefalidir. Adına bir festival düzenlenen ve göç zamanlarında suyun ters yönüne gitmesi ile eşsiz dans gösterileri sunan bu balık oldukça meşhurdur. Tatlı su balığı severlerin tandırda pişirilmiş inci kefali denemelerini öneririz.

Mercimek ve erişte ile hazırlanan kurut aşı, şifalı olduğu da düşünülen bir bitki ile hazırlanan uşkun ekşilisi, içinde soğan ve mercimek bulunan sengeser de başka yerde deneyemeyeceğiniz lezzetli yemeklerdendir. Sadece bu lezzetleri tatmak için gelen ziyaretçiler olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Siz de otobüs bileti veya ucuz uçak bileti almak için hemen harekete geçebilirsiniz. 

 

Van’da Konaklama Alternatifleri

Van’a geldiğinizde kırsal ve tarihi bölgeleri ziyaret edebilir, lezzetli yemek tariflerini deneyebilirsiniz. Tüm bunları yapabileceğiniz sınırsız sayıda yer bulunur. Doğru zamanda gelerek festivallere katılma fırsatı da bulabilir veya kayak turizminden faydalanabilirsiniz.

Seyahatinizi planlarken otobüs veya uçak bileti aldıktan sonraki en önemli işlem kalacak yer ayarlamaktır. Van’da hem bütçenize uygun hem de gezeceğiniz yerlere ulaşım kolaylığı sağlayacak bir otel bulmak çok kolaydır. Zevkinize uygun olarak geleneksel odalarda veya lüks otellerde kalabilirsiniz.

Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesi, konaklama için en fazla tercih edilen yerlerdendir. Van Gölü çevresinde bulunan manzaralı otellerde kalmak isteyenler ise Edremit ilçesini tercih edebilir. Havaalanına, şehir merkezine ve gezilecek yerlere yakınlığı sebebiyle stratejik bir konum olacaktır.

 

Van’da Ulaşım

Otobüs veya uçak bileti alarak kolaylıkla gidebileceğiniz Van’da şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Son yılarda belediyenin çalışmaları sayesinde sefer saatleri arttırıldığı ve yeni güzergahlar eklendiği için, otobüs bulmak eskisi kadar zor değildir. 

Belediye ve özel halk otobüslerine binmek isteyen yolcular için çıkartılan Belvan Kart, havaalanı gibi yerlerden satın alınabilir. Turistlerin de kolayca temin edip kullanabileceği bu kart ile pek çok yere ulaşabilirsiniz. Ayrıca minibüs ve taksileri de kullanabilirsiniz.

Van seyahatiniz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bize danışabilir, ucuz uçak bileti ve otobüs bileti almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulama

Gümüşhane Şehir Rehberi

Gümüşhane

Gümüşhane Şehir Rehberi

Zengin bir kültürel tarihi olan Gümüşhane şehri, çok eski tarihlerden bu yana çok çeşitli medeniyetleri topraklarında ağırlamıştır. Bu nedenle şehirde çok sayıda tarihi yapı ve eser bulunur. Kültür gezisi planlayan kişilerin seçenekleri arasında yer alan şehri kısa sürede dilediğiniz gibi gezme şansınız olur. 

Kiliselerden antik kentlere, manastırlardan türbelere kadar birbirinden farklı tarihi mekânlara ev sahipliği yapan şehir, muazzam değerleriyle göz doldurur. Sadece tarihi zenginlikleri değil, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkatleri üzerine çeken Gümüşhane, çok sayıda mağaraları, gölleri ve şelaleleri ile doğayla iç içe olmanıza imkân tanır. Zigana Dağları’yla da adından bahsettiren şehirde kış turizmi de büyük ilgi görür. Zigana’daki kayak merkezi nedeniyle çok sayıda kişi her yıl şehri ziyarete gider. 

Siz de Gümüşhane için eğlenceli bir gezi planı yapabilirsiniz. Böylece eşsiz doğanın keyfine varabilir ve şehrin bütün güzelliklerine yakından şahit olabilirsiniz. Bu güzel şehri görmek için sayfamız üzerinde yer alan Gümüşhane otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler 

Oldukça köklü bir tarihi olan şehir, çok sayıda gezilecek yeriyle ön plana çıkar. Tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyen bu şehri ziyarete gittiğinizde özellikle şu beş yeri görmeniz gerekir:

  • Gümüşhane’ye gittiğinizde ilk rotanız Satala Antik Kenti olmalıdır. Sizi tarihte muazzam bir yolculuğa çıkaran bu kent, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Özellikle savunma karargâhı olarak yapılan bu yer, eşsiz mimariye sahip eserleriyle göz doldurur. 

 

  • 17. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren ve eşsiz tarihi dokusuyla mest eden Santa Harabeleri’ni görmeden şehirden ayrılmamalısınız. Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı düşünülen bu mekân, 7 farklı mahalleyi ve yüzlerde tarihi evi bünyesinde barındırır. 

 

  • Bir diğer önemli yer ise Kov Kalesi olur. Gümüşhane şehrinin merkezinde yer alan ve büyük ilgi gören tarihi yapı, bölgedeki en büyük kale olmasıyla bilinir. 1361 yılında inşa edilen kale, 130 metrelik bir kaya üzerinde yer alır. Eşsiz yapısıyla görenlerin gönlünü kazanır. 

 

  • Şehre gittiğinizde Torul Kalesi’ni ve hemen yakınında yer alan Cam Seyir Terası’nı görmeniz gerekir. Ortaçağda yapıldığı düşünülen kale, tarihi dokusuyla büyük ilgi görür. 240 metre yüksekliğe inşa edilen Cam Seyir Terası ise Türkiye’deki en yüksek terası olarak kabul edilir. Burada muazzam bir manzara sizi bekler.

 

  • Görenleri mest eden Tomara Şelalesi ise şehirdeki en güzel yerlerden biridir. Seydibaba Köyü’nde yer alan şelale, etrafındaki çok çeşitli ağaç türüne de can verir. Doğayla iç içe vakit geçirmeyi seven kişilerin gözde mekânları arasında yer alan Tomara Şelalesi’nin suyu ise 25 metre yükseklikten akarak görsel bir şölen oluşturur. 

Hem tarihi hem de doğası ile ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlayan Gümüşhane’ye gideceğiniz zaman bizden destek alabilirsiniz. Web sitemizi inceleyerek en cazip Gümüşhane otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Şehirde havalimanı olmasa da bazı ziyaretçiler Trabzon’daki havalimanından şehre geçiş yapar. Dilerseniz siz de Trabzon için en ucuz uçak biletine sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Gümüşhane’ye Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Gümüşhane’ye gittiğinizde gezilecek sayısız yer olduğunu görmek sizi şaşırtabilir. Bununla birlikte yöresel lezzetlerinin de nefis tadını denediğinizde çok daha şaşkın hissetmeniz mümkündür. Özellikle doğayla baş başa olduğunuz ortamlarda şehre özgü lezzetlerin keyfine varabilir ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Tarihi mekânlar arasında mekik dokurken ise nefis yemeklerle mola vermenin tadına varabilirsiniz. 

Gün boyunca harcamanız gereken enerjisi size veren Gümüşhane mutfağı söz konusu olduğunda ilk olarak akıllara köme ve pestil gelir. Bu lezzetler sadece tatlı niyetine değil, şehirde çerez misali tüketilen besinler arasında yer alır. Şehrin bal, reçel gibi kahvaltılıkları da oldukça beğeni toplar. Bunlar muazzam bir hamur işi olan keteyle birlikte tüketebilirsiniz. 

Yöreye has lezzetler arasında katıklı çorbasını, gendime pilavı, evelik dolmasının yanı sıra kartol yahnisi ve borani sayılabilir. Bunların tamamını deneyimlemeniz ve şehrin yemek kültürünü yakından tanımanız gerekir. Oldukça keyifli olan bu şehri görmek için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerine bakabilirsiniz. İster otobüsle yolculuk yapabilir isterseniz de Trabzon havalimanı için uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Gümüşhane’de Konaklama Alternatifleri

Gümüşhane’ye gittiğinizde ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun konaklama alternatiflerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 3 ya da 4 yıldızlı oteller oldukça fazladır. Ayrıca butik oteller de mevcuttur. 

Kültür gezisi amacıyla şehri ziyaret edecekseniz merkezde yer alan otellere göz atmanız gerekir. Eğer kış sporları için tatil planınız varsa Zigana Kayak Merkezi’ndeki tesislere göz atabilirsiniz. Şehre biraz mesafesi olan ve doğayla iç iç alanlarda yer alan butik otel tercih edebilirsiniz. 

Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz uçak veya otobüs bileti seçenekleri arasından ihtiyacınıza göre tercihinizi yapabilir ve oldukça eğlenceli bir gezinin ilk adımını atabilirsiniz. Farklı seyahatlerinizde de uygun bütçeli yolculuk planı yapmak isterseniz de sayfamız üzerinden uygun THY bileti alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Gümüşhane’de Ulaşım

Gümüşhane’ye kara yolu üzerinden ulaşım oldukça rahat olur. 3 farklı karayolu ağı olan şehre otobüsle konforlu şekilde gidebilirsiniz. Ziyaretçilerin işini kolaylaştıran bir diğer konu ise otogarın şehir merkezinde olmasıdır. Bu sayede zahmetsizce şehirde istediğiniz yere gidebilirsiniz. 

Bununla birlikte şehirde havalimanı yoktur. Gümüşhane’ye en yakın havalimanı Trabzon’dadır. Trabzon da yer alan havalimanı ile Gümüşhane arası ise 100 km civarındadır. Kısa bir seyahat arzu ederseniz. Trabzon’a uçuşlar için Türk Hava Yolları bileti ya da AnadoluJet bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise otobüs, dolmuş ya da minibüs kullanarak istediğiniz her yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Otobüsler sabah 7:30 ile 22:00 arasında çalışır. Ayrıca araç kiralayabilir ya da taksi tercih edebilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere en uygun bilet seçeneklerini sunarız. Bu sayede dilediğiniz zaman Gümüşhane için keyifli bir gezi organize edebilirsiniz. 

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular