Ankara

Ankara

Ankara Şehir Rehberi

1920 yılından bu yana Türkiye’nin başkenti olan Ankara, tarihi geçmişi ve köklü yapısı ile gözde şehirler arasında yerini almaktadır. Ankara, 5000 yıllık geçmişi ile insanlık tarihine ışık tutmaktadır. Anadolu’nun göbeğinde kurulan Ankara, burada kurulmuş olan onlarca medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapmıştır.

 Ankara’da yaşamış olan medeniyetler; Hitit İmparatorluğu, Lidyalılar, Frigler, Persler, Galatlar, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yer almıştır. Türkiye’nin ikinci büyük kenti olan Ankara’nın içerisinde 5 milyona yakın insan yaşar. Çevresinde yer alan yerleşim yerleriyle bu sayı 6 milyona yaklaşır. Öyle ki Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nin en kalabalık ilidir. Ülke sınırları dikkatle incelendiğinde Fransa'nın ülken sınırlarına benzer altıgen yapısıyla dikkat çekmektedir. Ankara'da gezilecek yerler nelerdir? Ankara'da ne yenir? İşte Ankara'ya dair her şey yazının devamında!

Ankara'da Gezilecek Yerler

Köklü tarihi, pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ve başkent olması sebebiyle Ankara kültürel zenginliğe sahip büyük şehirlerden biridir. Bu anlamda Ankara'da gezilecek ve görülecek birçok turistik alan vardır. Ankara sadece Cumhuriyet yıllarına değil geçmiş yıllara da tanıklık etmiş bir şehirdir. Bu köklü tarihi anlamak, tanımak ve dünyaya tanıtmak müzeler ve tarihi alanları gezmekten geçiyor. Bu yüzden Tarihi Ankara Evleri, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Etnografya Müzesi, Eski ve Yeni Millet Meclisleri ve tarihimiz için önem arz eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün naşının bulunduğu Anıtkabir, Ankara'da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Anıtkabir

Kurtuluş Savaşı'nın Ulu önderi ve Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mezarının bulunduğu Anıtkabir, 1953'te tamamlanmıştır. Atatürk'ün 1938'deki ölümünden sonra başkentte Anıtkabir'in inşasına başlanmış ve inşaat devam ettiği süre zarfında naaş Etnografya Müzesinde korunmaya devam etmiştir. Tarih 1953 gösterdiğinde Anıtkabir'in inşası tamamlanmış ve mezar, yerli-yabancı herkesin ücretsiz görebilmesi için ziyarete açılmıştır. Mezar, günümüzde de her kesimden insanın gezip görebilmesi için açıktır. Önemli tarihi günlerde ve bayramlarda Anıtkabir, ziyaretçileriyle dolup taşarak anlam ve önemini her daim millete göstermektedir.

Etnografya Müzesi

Ankara'nın Namazgâh semtinde 1925 yılında kurulan Etnografya Müzesi, o dönemde insanlar tarafından müze yapılması için bağışlanan bir arazide kurulmuştur. Müzenin kurulması ve inşası ile geçen dönemin ardından 1930 senesinde açılarak faaliyete geçmiştir. Etnografya Müzesi, Türk kültürünün geleneksel yaşam örneklerini ve Selçuklu döneminin eşsiz eserlerini içerisinde sergilemektedir. Anadolu Türk topluluklarının ve Türk kültürünün etnik yapısı, eserleri müzenin koleksiyonları arasında ziyaretçiler için sergilenmektedir. 

1920 Meclisi/ Kurtuluş Savaşı Müzesi

19 Mayıs 1919 itibariyle Atatürk önderliğinde başlayan Millî Mücadele'nin gidişatını yönetmek amacıyla Ankara'da açılan meclis, Türkiye'yi Kuran meclis olarak bilinmektedir. İki meclisli sistemden tek meclisli sisteme geçilmesiyle birlikte 1981 yılından bu yana kullanılmamaktadır. Müzede, Kurtuluş Savaşı'nı, Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı dönemine ait fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının özel eşyaları, mecliste alınan karar ve kanunlar, sergilenmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Cumhuriyeti'nin şu an ki görevli meclisi, tarihteki üçüncü meclis binasında görev yapmaktadır. Bina, 1981 yılından beri meclis görev yeri olarak kullanılır. Diğer meclis binaları sadece müze olarak ziyaret edilir.

Atakule

Atakule, 13 Ekim 1989 tarihinde kurulmuştur. Açılış tarihi Ankara'nın başkent oluşunun 66, yılına denk gelmiştir. Atakule'nin altında yer alan alışveriş merkezi, Türkiye'nin ikinci, Ankara'nın ilk alışveriş yeri olarak hizmet vermeye başlamıştır. Atakule'nin açılışını 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal yapmıştır. Atakule'nin bugünkü ismi ise yapılan bir yarışma sonucunda belirlenmiştir.

Ankara'da Nerede Konaklanır?

Ankara, konaklama açısından zengin bir şehirdir. Ankara otobüs bileti veya uçak bileti arayan kişilerin ortak sorunu konaklamadır. Ancak şehrin merkezi olan Kızılay ve Ulus çevresinde otel, apart otel, kiralık daire, konaklama evi gibi pek çok seçenekle Ankara, ziyaretçilerini rahat ettirmektedir. Eğitim şehirlerinden biri olan Ankara, öğrenci kapasitesi düşünüldüğünde konaklama konusunda her ziyaretçisini ağırlayacak potansiyelde bir şehirdir.

Ankara'da Ne Yenir?

Ankara zengin kültür ve mirası ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu anlamda mutfak kültürü oldukça gelişmiştir Ankara'da ne yenir? Ziyaretçilerin konaklamadan sonra merak ettikleri sorular arasındadır. Peki, Ankara’nın nesi meşhurdur? İşte detaylar!

1. Ankara Simidi

2. Beypazarı Kurusu

3. Ankara Tava

4. Tamtak Tiridi

5. İnceğiz Çorbası

6. Beypazarı Güveci

7. Ankara Balı

8. Bazlama Kebabı

Ankara’da Ulaşım

Ankara büyük ve gelişmiş şehirlerin başında gelmektedir. Bu anlamda ulaşım konusunda pek çok alternatifi vardır. Şehir içinde dolmuş, metro, otobüs ve taksi seçenekleri ile ulaşım gerçekleşmektedir. İlçeler arasında yolculuk yapmak isteyen ziyaretçiler bu seçenekleri tümüyle kullanabilmektedir. Ankara’da ulaşımın bu denli kolay olması ziyaretçilerin rahat bir şekilde gezebilmesine olanak tanımaktadır. Bu anlamda Ankara otobüs bileti veya uçak bileti alarak Ankara’yı doyasıya gezmek mümkündür. Sizde Ankara’nın tadını çıkarmak bu eşsiz tarihi eserleri görmek istiyorsanız tek yapmanız gereken uçak bileti veya otobüs bileti için bizimle iletişime geçerek ziyaretinizin tadını çıkarmaktadır.

 

 

Ankara Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Ankara
21 Haz Cum, Güneşli
21,03°
Cmt
19,12°
Paz
19,05°
Pzt
21,17°
Sal
24,71°
Çrş
21,39°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery