Nasıl yardımcı olabiliriz ?

Uçak Bileti

Yurt içi uçuşlarda seferden 2 saat önce, yurt dışı uçuşlarında ise seferden 4 saat öncesine kadar havaalanında olmanız gerekmektedir.

Bu süreler Covid-19 süresince herhangi bir değişiklik göstermemektedir.

Nüfus Cüzdanı, Orijinal Nüfus Kayıt Örneği, Ehliyet, Pasaport, Evlilik Cüzdanı, Yeni Doğmuş bebekler için Hastane Doğum Raporu- Doğum Belgesi vb. evrakların asıllarını ibraz edebilirsiniz.

Bu bilgiler, kredi kartınız veya bankamatik (maaş-debit kart) kartınızın üzerinde yer almaktadır.

1-) Kart numaranız; Kartınızın ön yüzünde bulunan ve 16 haneden oluşan numaradır.

2-) Son kullanma tarihi; Kartınızın ön yüzünde ay/yıl şeklinde yer alan ve 4 haneden oluşan tarihtir.

3-) CVC kod; Kartınızın arka yüzünde yer alan ve 3 haneden oluşan numaradır.

Otobüs Bileti

Seyahat edecek yolcu bilgilerini eksiksiz doldurmanız halinde bir başkası için de bilet satın alabilirsiniz. 

Otobüs biletlerinde, 6 yaşından küçük çocuklar kucakta seyahat edebilirler. Ayrı koltuk talep ediyorsanız çocuk yolcular için de bilet almalısınız. 6 yaşından büyük her yolcu için ayrı bilet alınması zorunludur. Çocuk indirimli biletlerde satış sırasında kimlik ibrazı gerektiğinden dolayı çocuk yolcular için internet üzerinden indirimli otobüs bileti satışı yapılamamaktadır.

globalbilet.com satın alınan bilet işleminin hemen sonrasında bilet bilgilerinizi tarafınıza e-mail ve SMS ile gönderilmiş olacaktır. Biletinizi bastırmanıza gerek olmadan yalnızca kimliğinizi göstererek seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Hes Kodu

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle seyahat etmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır.

HES Kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ve e-devlet üzerinden alınabileceği gibi, doğrudan SMS yolu ile de temin edilebilir. Örnek mesajda görüleceği gibi, “HES”, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve HES Kodu’nun geçerli olmasını talep ettiğiniz gün süresini aralarında boşluk bırakıp yazarak 2023’e kısa mesaj gönderebilir, HES Kodu temin edebilirsiniz.

Örnek SMS: HES 12345678901 1234 15

  • T.C. Kimlik Numarası 97, 98, 99 ile başlayan yabancı uyruklu yolcular; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak; T.C. Kimlik Numarası, doğum yılı ve geçerlilik süresini(gün olarak) yazıp 2023'e SMS göndererek temin edebilirler. 

Örnek SMS metni;

HES 97123456789 1991 45

  • T.C. kimlik numarası bulunmayan yabancı uyruklu yolcular pasaport bilgileri ile HES kodu alabilmektedir. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023'e SMS atarak HES kodu alınabilmektedir. 

Örnek SMS metni;

HES UKR 123456789 1991 TKACHENKO