Antalya

Antalya

Antalya Şehir Rehberi

Ülkemizin turist ziyaretinde rekorlar kıran şehri Antalya; doğa ve sanat harikalarının bir araya geldiği nadide şehirlerden biridir. Turizm yoğunluğu bakımından Türkiye’nin ilk üçünde yer alan Antalya’nın yemeklerinden sahillerine, doğal güzelliklerinden tarihi eserlerine kadar sayısız gezi ve deneyim alanı bulunur. Kapsamlı bir Antalya turu ve harika bir tatil planı için ihtiyacınız olan ne varsa sizin için yazımızda derledik. İşte Antalya’nın turizm cenneti mekanları ve uçak bileti, otobüs ulaşımı gibi tatilcilerin vazgeçilmez detayları!

Antalya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Öncelikle Antalya’nın her bütçe ve tatil süresine uygun şekilde gezi planı yapılacak kadar alternatif içerdiğini bilmelisiniz. Çünkü özellikle gezi alanları ve tarihi eser turları, birbirine çok yakın lokasyonlara sahip. Bu durum ulaşım başta olmak üzere tüm gezi deneyimini bağlı ve zevkli bir hale getiriyor. Ancak Antalya’da ayak basmadık yer kalmasın diyenler için mutlaka liste başına çekilmesi gereken önemli rotalar da var. 

Antalya Kaleiçi

Kaleiçi bölgesi ziyaretçilerin sokak gezisi deneyimini yoğun olarak yaşayabileceği harika alanlardan biri. Özellikle portakal çiçeği mevsiminde sergiye yakışır fotoğraf kareleri arayanlar için harika manzaralar yer alıyor. Roma ve Bizans dönemi başta olmak üzere sayısız kültür için merkez konumda yer alan bu alanda, görülmeye değer pek çok tarihi eser ve sit alanı da mevcut.

Hadrian Kapısı

Roma tarihinin yaşayan temsilcisi Hadrian Kapısı, Antalya’daki gezi alanlarının da başlangıcı konumunda. Attelia adıyla anılan Antalya’da pek çok Roma eserinde olduğu gibi Hadrian Kapısı da özenle korunmuş ve ziyarete açılmış. Bu kapı aslında geniş bir gezi ve çarşı alanında turistik deneyim yaşamak isteyenlerin geçtiği eşik görevi görüyor. Bu kapıdan geçtikten sonra ziyaretçiler için Antalya turunun ilk kapısı da aşılmış oluyor.

Karaalioğlu Parkı

Otobüs bileti veya diğer ulaşım araçları için bilet alma düşüncesi olanların, önce Antalya rotasyonuna karar vermesi önemlidir. Çünkü Antalya’da yapılacak gezi planları uçakla gelirseniz farklı bir bölgeden, otobüs tercih ederseniz farklı bir bölgeden başlar. Nitelikli ve eğlenceli bir şehir gezisi için öncelikle şehre ulaşım yolu belirlemeli ardından da Kaleiçi keşfini tamamlayıp, soluğu Karaalioğu Parkı’nda almalısınız! Çünkü bu park neredeyse her ziyaretçi için ‘Türkiye’nin en güzel parklarından biri’ olma unvanına sahip!

Antalya’da Kültür Sanat 

Antalya; Türkiye’deki müze, sit alanı, tarihi eser ve sanat etkinlikleri açısından en zengin iller arasında yer alır. Çok yönlü bir kültür faaliyetinin uyum içinde yürütüldüğü organizasyonlar, Antalya ziyaretçileri için unutulmaz deneyimlere zemin hazırlar. 

Uçak bileti alıp şehre indiğiniz andan itibaren, tarihi dokunun naif hissi ve modern sanatların yükselen yıldızı sizi aynı anda karşılar. Picasso’dan Andy Warhol’a ve Ara Güler’e kadar sayısız sanatçının sergi programı, Antalya kültür sanat organizasyonunda mevcuttur. Bu sanat dehalarına bir adım daha yaklaşmak isteyen herkes için Antalya’da ilgi alanlarına göre bir faaliyet bulmak mümkün!

Antalya’da Nerede Kalınır?

Ülkenin turistik ziyaret oranları bakımından ilk sıralarında yer alan şehri Antalya; pek çok konaklama alternatifine sahiptir. Tatil ve gezi kültürünü hangi kategoride olursa olsun, zevkinize ve konfor anlayışınıza uygun bir konaklama alanı bulabilirsiniz.

Butik otellerden grand lüks otel zincirlerine, kamp hizmetlerinden karavan kiralama ve konaklama hizmetlerine kadar her zevke yönelik konaklama erişimi Antalya’da mümkün! Otobüs bileti alışınızdan itibaren belki de geziyle ilgili asla tereddüt yaşamayacağınız ihtiyaç kategorisi konaklama. Çünkü Antalya’da her bütçe ve tercih için bambaşka seçenekler bir arada!

Antalya’da Ne Yenir?

Şehir gezisi planları için en önemli kategorilerden biri elbette şehir lezzetleri! Antalya eşsiz doğası ve kendine özgü mutfağıyla yalnızca gözleri değil, mideleri de bayram ettiriyor. Şehir tarımının nimetlerini bir arada sunan Antalya mutfağının yansımasını her köşede bulmak mümkün. Geleneksel lokantalardan, gastronomi dehalarının hizmet verdiği restoranlara kadar her damak zevki için bir mekân bulmak çok kolay! Ama Antalya’ya gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzetler de var!

Lokal Börekçiler

Antalya’nın klasik tatlarından biri olan ve şanı şehir dışına taşan börekler; ziyaretçilerin de uğrak yeri. Özellikle küçük esnaf olarak hizmet veren ve açılmasından pişirilmesine kadar börekleri geleneksel yöntemlerle sunan mekanlar; Antalya’da börek çeşitlerinin tadına bakmak isterseniz ilk adresiniz olmalı.

Bitmeyen Kahvaltı

Muhteşem doğası ve ferah deniz havası Antalya’da kahvaltı keyfini bambaşka bir hale getiriyor. Şehre özgü otlarla hazırlanan harika omletler kahvaltıların yıldızı ve neredeyse her mekânda menüdeki yerini alıyor. Ayrıca Antalya’nın geleneksel peynirlerini ve gastronomide çığır açan kahvaltı tariflerini de mutlaka tatmanız gerek!

Denizin İncileri

Antalya mutfağının vazgeçilmez tarifleri arasında elbette deniz ürünleri var. Rağbeti yüksek çarşılarda mutlaka bir tane balık restoran bulabilir, her birinin kendine has balık tarifini deneyebilirsiniz. Çok çeşitli bir balık popülasyonu bulunan Antalya mutfağında, daha önce tatmadığınız balık tariflerinin tadı damağınızda kalacak!

Bistro Severler İçin Modern Lezzetler

Ülkemizin gastronomi cenneti sayılan Antalya’yı ziyaret edenler, geleneksel yemek türlerini tattıktan sonra her bölgede bulabilecekleri Bistrolara da uğramalı. Çünkü modern mutfak tariflerinin her türlüsünü menüsüne dahil eden bu Bistrolar, geleneksel mutfaktan çıkıp Avrupa gezisini damağınızda yapmanızı sağlar! Kültür şöleni yaşadığınız gibi lezzet şöleni de yaşamak için mutlaka Bistro olan bir caddeden geçin!

Antalya’da Ulaşım

Antalya, ulaşım alternatifleri açısından zengin bir şehirdir. Şehir içi ulaşımın sağlanması için halk otobüslerinin, taksilerin, tramvayların ve deniz otobüslerinin tercih edilmesi mümkündür. Bu ulaşım yöntemlerinden hangisinin tercih edileceği ise, gidilecek lokasyona göre belirlenmelidir. 

Antalya gezinizi otobüs bileti alış anınızdan itibaren nitelikli şekilde planlamak ve zahmetsiz olarak ulaşımınızı gerçekleştirmek isterseniz, bizlerle iletişime geçebilir; kapsamlı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

Antalya Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery