İstanbul

İstanbul

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul kültürü, doğası ve tarihsel zenginliği bakımından sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda dünyanın en önemli şehirlerinden biri kabul edilmektedir. Coğrafi olarak Avrupa ve Asya arasında bir köprü olması sebebiyle batı ve doğu kültürünü orta noktada buluşturmaktadır. İstanbul tarihi boyunca 2 büyük imparatorluğa başkentlik yapmıştır. Roma imparatoru 1 Konstantin'in başkenti İstanbul'a taşıması ile Roma batı ve Doğu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu zamanda İstanbul Konstantinopolis yani Konstantin'in şehri olarak anılmıştır.

313 yılında ilanı çıkan Milano Fermanı, Hıristiyanlara yasal haklar sağladı. Fakat Romalılar tarafından bu durum tepki ile karşılandı. Çok tanrılı bir dine mensup olan Roma'nın ikiye ayrılmasının en önemli sebeplerinden Biri budur. Paganist ve Hıristiyan çatışması yeni bir başkentin kurulmasına sebep olmuştur. İstanbul yeni bir başkent olmanın her türlü özelliğini karşılayarak Roma'yı ayakta tutuyordu. Şüphesiz İstanbul'un bu tarihi güzelliklerinin arkasında Roma İmparatorluğu'nun da payı büyüktür.

Osmanlı tarihinde pek çok Osmanlı padişahı ve diğer uygarlıklar İstanbul'a seferler düzenlemiştir. Fakat düzenlenen seferler sonucunda herhangi bir başarı elde edilememiştir. 1453 yılında Fatih'in yapmış olduğu doğru plan ve askeri güç sonucunda İstanbul Türklerin eline geçerek fethedilmiştir. II Mehmet şehre büyük bir coşku ile girerek Hıristiyanlara gerekli olan tüm hakları tanımıştır. Başta Ayasofya olmak üzere bazı kiliseler camiye çevrilmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in en büyük başarılarından biri olan bu fetih hareketi İstanbul'un yeniden hayat bulmasına vesile olmuştur. Ve böylece Osmanlı'nın başkenti Edirne'den İstanbul’a taşınmıştır.

İstanbul'da Gidilecek Yerler

  1. Ayasofya Camii

İstanbul'un her sokağı tarihi ve kültürel zenginlikler ile doludur. Şehrin her bir köşesinde tarihi kalıntılar insanları karşılamaktadır. Bu anlamda şehrin tamamı gezilmelidir. Ancak görülmeye değer en önemli yapıtlardan biri olan Ayasofya Camii turistlerin en fazla uğradığı yerlerden biridir.

  1. Galata Kulesi

Kim sevdiği ile sonsuz bir aşka yelken açmak istemez, değil mi? Rivayet odur ki geçmişte birçok zorluğa göğüs geren ve bunlara rağmen günümüzde ihtişamını korumayı başaran Galata Kulesi, aşklarım ölümsüzleştiği yerdir. Bu konuyla ilgili şöyle bir söylenti vardır; “Galata’ya kiminle çıkarsan onunla evlenirsin.”

  1. Miniatürk

Şehir bile değiştirmeden Türkiye’nin bütün güzelliklerini görmek mümkün desek inanır mıydınız? Birçok kişinin buna cevabı “Hayır” olacaktır muhtemelen. Ancak Miniatürk ile bu mümkün kılınmıştır. Ülkedeki tarihi yapıların ve güzelliklerin minyatür formuna burayı gezerek erişebilirsiniz.

  1. Kız Kulesi

İstanbul’a gidip de şehrin incisini görmeden dönmek olur mu? Elbette olmaz! Bütün ihtişamıyla denizin ortasında bulunan kız kulesini ziyaret listesine ekleyebilirsiniz. 

 Bunun yanında Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı, Dolmabahçe Sarayı, Emirgan Parkı, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Sakıp Sabancı Müzesi, Fatih Camii, Kalenderhane camii, Çamlık Tepesi, Haydarpaşa Garı, İstiklal Caddesi, Boğaziçi, Sahaflar Çarşısı, Beyazıt Meydanı, Çinili Cami, Rumeli Hisarı, Taksim Meydanı, Yıldız Sarayı, İstanbul Rahmi Koç Müzesi, Adalar, Belgrad Ormanı, görülmeye değer yerlerden bazılarıdır.

İstanbul'da bu eserler dışında pek çok tarihi yapı ve miras vardır. Yıllarca Osmanlı'ya başkentlik eden İstanbul'da oluşturulmuş, sayısız yapıt ve tarihi kalıntı bulunmaktadır. İstanbul'u gezmek isteyen kişiler bu şehre uzun bir vakit ayırmalıdır.

İstanbul’da Ne Yenir?

Bizans ve Osmanlı'nın karışıma bir kültür yapısına sahip olan İstanbul, yemek konusunda da zengin bir yapıdadır. Türkiye'nin bir buluşma noktası olması sebebiyle her bölgenin yemeğini içinde bulundurmaktadır. Bazı dönemlerin yemekleri değişmiş olsa da bazı lezzetler kendini korumayı başarmıştır. İstanbul'da son 20 yıl içerisinde Güneydoğu'nun kebapçı kültürü ve restoranları şehirde popüler hale gelmiştir. 

İstanbul'da sadece Türk mutfağı değil başta Yunanistan, Çin, Fransa ve İtalya olmak üzere yabancı mutfakların etkisi de vardır. Özellikle fastfood konusunda Amerikan kültürüne benzer özellikler göstermektedir. Öyle ki İstanbul caddelerinde hamburger, dürüm, pizza, sandviç tost ve sosisli gibi fastfood tarzı dükkanların fazlalığını görebilirsiniz.

İstanbul'a özgü herhangi bir yemek söylemek çok doğru olmayacaktır. İstanbul’da yemek konusunda farklı kültürlerin etkisi vardır. Ülkenin genelinde pişen yöresel yemeklerin yanında ulusal yemeklerde bulunmaktadır. Bu anlamda her yörede ne ünlü ise İstanbul'da o yemeği bulmak çok kolaydır. Sayısız restoranların oluşması yemek kültürünün her yöreye göre ayrılmasına sebep olmuştur. Örneğin, Kore mutfağının bulunduğu Kore restoranları, Japon kültürünün bulunduğu Japon restoranları veya Gaziantep'in yemeklerinin bulunduğu kebapçılar, her tarzda ve her damak tadına uygun yemeği İstanbul'da bulabilirsiniz.

İstanbul'da Ulaşım

İstanbul kalabalık ve büyük şehirlerin başında gelmektedir. Ulaşım hızlı ve kesintisiz bir şekilde bu kalabalığı kaldırabilecek şekilde devam etmektedir. Havayolu, deniz yolu, karayolu ve demiryolu ile İstanbul'a ile ulaşım sağlamaktadır. Turistler için günübirlik İstanbul Kart kullanımları mevcuttur. İstanbul’un her yerine kolaylıkla ulaşım vardır. Gerek otobüsler gerek minibüsler gerekse metrolarla gezme imkânı bulunmaktadır.

İstanbul'a giden gezginler ulaşım ve konaklama konusunda herhangi bir sorun yaşamaktadır. Çünkü her sokakta yüzlerce otel ve pansiyon bulunmaktadır. Kişilerin bütçelerine göre seçeceği bu otellerde konaklama imkânı bulunmaktadır.

İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na Türkiye'nin her yerinden aktif olarak seferler yapılmaktadır. Bazı şehirlerin aktarmalı gidişleri bile İstanbul üzerinden yapılmaktadır. Yurtdışına seyahat edecek çoğu kişi İstanbul aktarmalı yolculuk yapmaktadır.

Trafik yoğunluğu ve kalabalığın biraz olsun hafiflemesi için marmaray tren hattı, metrobüsler ve metro hatlar günün her saatinde kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. İstanbul uçak bileti ve İstanbul otobüs bileti için bilgi almak ve mevcut seferleri öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İstanbul Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Sal
22,94°
Çrş
23,1°
Prş
23,07°
İstanbul
21 Haz Cum, Güneşli
23,83°
Cmt
22,87°
Paz
22,98°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery