İzmir

İzmir

İzmir Şehir Rehberi

Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri ve Ege Bölgesi’nin incisi İzmir, İzmir Körfezi üzerinde konumlandırılmıştır. Yalnızca ülkemiz açısından değil, uluslararası boyutta önemli bir şehirdir. Bunun temel nedeni ise fuar alanı ve limanıdır. Şehrin hemen her kültürde insana kucak açmasını sağlayan temel unsur budur. Peki kolaylıkla otobüs bileti ve uçak bileti alınarak ulaşılması mümkün olan Ege’nin incisi İzmir’de gezilmesi gereken yerler, konaklama alternatifleri nelerdir?

İzmir’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

 1. Alsancak

Kordon’a bağlı olan ve İzmir’in merkezi olarak bilinen Alsancak, gece hayatının, sosyal aktivitelerin ve alışverişin nabzının attığı yerdir. İzmir’in en güzel kafelerine, en güzel alışveriş yerlerine burada ulaşmak için mümkündür. Özellikle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde gezmeden, İzmir’in keşfedildiği düşünülmemelidir.

 1. Şirince

“Şirince mi çirkince mi?” hikayesi ile insanları etkilemeyi başaran bu köy, doğal güzelliklerin öncelikli adreslerinden biridir. Selçuk’un merkezine yalnızca 15-20 dakika uzaklıkta olan bu köyde hem alışverişe, hem kumda kahveye hem de doğanın eşsiz güzelliklerine doymak mümkündür. 

 1. Saat Kulesi

İzmir’in adeta sembolü haline gelen, asıl ismi Atatürk Meydanı olmasına rağmen herkesin “Konak Meydanı” diye bildiği meydanda yer alan bu saat, gezi severlerin diğer uğrak noktasıdır. 1902 yılında, sevilen padişah Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılını kutlamak amacıyla yaptırılmıştır. Bir inci güzelliğinde olan Saat Kulesi’ni yaptıran ise Sadrazam Küçük Said Paşadır. Zarif görünümüyle Atatürk Meydanı’nı süsleyen saat kulesi, Gürcüler tarafından fazlasıyla sevildiği için Batum’a benzeri yapılmıştır. 

 1. Kemeraltı

İzmir’e gelip de Kemeraltı’nı ziyaret etmemek olur mu? Elbette olmaz! İzmir’de çeyiz düzen kadınların, düğün ve sünnet gibi eğlencesi olan kişilerin ilk uğradıkları nokta Kemeralı’dır. Egzotik bir yapısının olması, özellikle yabancı turistler tarafından bu denli sevilmesinin en temel nedenlerindendir. Kemeraltı’na gidenlerin Kızlarağası Hanı’na da uğramaları mümkündür. Çünkü bu iki yapı, birbirine son derece yakındır. 

 1. Tarihi Asansör

Kent merkezine yakın olan bir diğer önemli yapı Tarihi Asansör’dür. 1907 yılında yapıldığı bilinen ve kent kültüründe oldukça büyük bir öneme sahip olan bu yapı, ahşap balkonu ile ziyaretçilerine adeta görsel şölen yaşatmaktadır. Özellikle İzmir’i panoramik manzaradan görmek isteyen kişiler için bu asansör idealdir. Tarihi Asansör’ü ziyaret eden kişilerin, yakınlarda bulunan kafelerde oturmaları, kahvelerini yudumlarken arkadaşlarıyla sohbet etmeleri de mümkündür. 

 1. Dario Moreno Sokağı

İzmir’de yaşadığı bilinen en önemli sanatçılardan biri David Arugete Moreno’dur. Kendisi gitarist, piyanist ve sinema oyuncusu kimlikleriyle ön plana çıkmıştır. Sokağa kendisinin adının verilmesinin temel nedeni ise, bir dönem yaşadığı sevin bu sokakta olmasıdır. Tarihi asansörü kullanan kişilerin, asansörden inerken bu sokağa kapı açmaları mümkündür. 

Sokak boyunca eski Rum evlerinin, hediye dükkanlarının ve birbirinden tatlı kafelerin bulunduğunu söylemek mümkündür. Aslında son derece kısa olan sokağın bu denli seviliyor olmasının nedeni de bu kültürel açıdan zengin yapısıdır. 

 1. İzmir Enternasyonal Fuarı

“Metnin başında uluslararası fuardan bahsedip, içerikte bu fuara değinmemek olur mu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Siz İzmir’e en kolay şekilde ulaşmak için uçak bileti ararken, biz de hemen fuardan bahsedelim.

İzmir Enternasyonal Fuarı, etkinlikleri her yıl Eylül ayının ilk haftasına denk gelen bir fuar alanı. İsmi gereği yalnızca ticari etkinlikleri kapsıyor gibi görünse de, aslında işin özü pek de öyle değil. Bu alan, her yıl ziyaretçilerine adeta görsel şölen yaşatacak festivallere ev sahipliği yapıyor. 

İzmir’de Nerede Kalınır?

İzmir, konaklama açısından sorun yaşanabilecek bir şehir değildir. Gerek şehir merkezinde gerekse de popüler diğer destinasyonlarda kolaylıkla konaklanacak bir yer bulunması mümkündür. Üstelik söz konusu bölgelerde hem 5 yıldızlı hem de butik otel formunda konaklama alternatifleri mevcuttur. İzmir otobüs bileti ya da uçak bileti bakanların, bu alternatifler arasından kendilerine en uygun olanı seçmeleri mümkündür. 

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir, kendisine has özellikleri ile ön plana çıkan bir şehirdir. Birçok yiyeceğin ay da eşyanın İzmir’de farklı adlarla anılması bu duruma verilmesi mümkün olan örneklerden biridir. “İzmir’de ne yenir?” sorusunun cevabı ise, bu çerçevede aşağıda verildiği şekilde derlenmiştir.

 1. Gevrek!

Hayır, simit değil “gevrek”! diyerek başlamak istiyoruz. İzmir’de bu, son derece hassas bir konudur. Çıtır çıtır gevrekleri yerken bu noktaya dikkat etmenizde fayda vardır. 

 1. Kumru

Kumru denince akla çoğunla kuş gelse de İzmir’de kumru bundan ibaret değildir. Özellikle Kordon’da denize karşı otururken kumru yemek, yapmanız gereken öncelikli şeylerden biridir.

 1. İzmir Bombası

Akışkan çikolatası ile vazgeçilmeziniz olacak bu lezzet, İzmir’e hastır. 

 1. Boyoz

İzmir dendiğinde akla gelen ilk isimlerden bir diğeri de boyozdur. Kahvaltıların olmazsa olmazı olan bu yiyecek, İzmir’de yenilmesi gerekenler listesinin başında gelmektedir. 

İzmir’de Ulaşım

Türkiye’nin her yerinden Ege’nin incisi olarak anılan İzmir’e otobüs bilesi ya da uçak bileti alarak ulaşmak mümkün. Şehir, bu ulaşılabilir yapısını kendi içerisinde de korumayı başarıyor. Buna, şehir içerisindeki ulaşım alternatiflerinin oldukça fazla olması verilebilecek en temel örnektir. İzmir’de ulaşımı;

 • İzban,
 • Metro,
 • Eshot,
 • Vapur,
 • Dolmuş,

Gibi alternatiflerle gerçekleştiriyor. Alternatiflerin bu denli fazla olması ise her noktanın ulaşılabilir olmasını mümkün kılıyor. 

Siz de İzmir’e en zahmetsiz şekilde ulaşmanın yollarını arıyorsanız, bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

İzmir Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Prş
26,03°
İzmir
21 Haz Cum, Güneşli
25,49°
Cmt
24,56°
Paz
24,46°
Pzt
23,89°
Sal
24,76°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery